Aktualności
Posted By Szymon

Rebranding BZ WBK – KNF wydała zgodę

Bank Zachodni WBK będzie miał nową nazwę, która nie przyprawi o ból języka podczas wypowiadania. Od teraz będzie nazywał się Santander Bank Polska.


Zarząd Banku Zachodniego WBK otrzymał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zmianę nazwy, która byłaby zbieżna z rozkładem własnościowym podmiotu. Dotychczas w swojej identyfikacji BZ WBK stosował mały dopisek informujący o przynależności do grupy Santader. To może się niebawem zmienić.

Santander? A co to takiego?

Santander to hiszpańska grupa kapitałowa prowadząca działalność w sektorze bankowym, która w 2011 roku przejęła BZ WBK skupując większość jego akcji z giełdy. Prowadzi ona komercyjną markę w sektorze bankowym w Polsce o nazwie Santander Consumer Bank S.A..

Ich logo oraz identyfikację (całkiem odmienną od tej znanej z BZ WBK) można również zauważyć w logo BZ WBK w postaci czerwonego paska u dołu.

Czy to dobry pomysł?

Zarząd uważa, że tak, wszak sam zaproponował zmianę. Głównym argumentem, który został podniesiony przez komentatorów jest charakterystyka nazwy. Zbiór aż pięciu liter, które jako skrótowiec nic nikomu nie mówią jest problematyczny kiedy chce go zapamiętać przeciętny konsument. Również wymowa może niekiedy prowadzić do problemów. To nie sprzyja odbiorowi marki.

Jednakże, mimo to, BZ WBK, który ma duży staż na Polskim rynku zdążył się już osłuchać, opatrzeć i wbić do głowy. Marka i znak Santander jest daleko w tyle, jeśli chodzi o rozpoznawalność i zaufanie publiczne – stąd grupę po zmianie czeka bardzo dużo pracy, aby uzyskać podobne do BZ WBK rezultaty.

Co może pójść nie tak?

Formalna zmiana nazwy i rebranding marki już praktycznie zaistniał. Jednakże w spółkach kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek akcyjnych, wszelkie wiążące decyzje dotyczące podmiotu podejmuje ogół zaangażowanych w spółkę (osobowo lub kapitałowo) podczas walnego zgromadzenia.

W tym momencie losy marki BZ WBK są w rękach (a raczej na stole) walnego zgromadzenia, które na drodze głosowania zadecyduje, czy spokojna zieleń zamieni się w krwistą czerwień zarówno na ulicach jak i w naszych portfelach. Pozostaje czekać na doniesienia medialne w tej sprawie lub na protokół z posiedzenia :).

 


View Comments
There are currently no comments.