Płatności online
Posted By Admin

Usługa WhatsApp Pay zawieszona?


Brazylia okazała się pierwszym krajem, w którym WhatsApp Pay mogło robić co chce. I tak, ponieważ właśnie tam usługa została udostępniona na szeroką skalę – bank centralny zmienił zdanie. 

Usługa WhatsApp Pay i jej zawieszenie przez bank centralny miało wejść w życie jak się domyślacie… natychmiast. Bez zbędnych ceregieli i analizowania jej wpływów na brytyjski sektor finansowy.

Co się zdarzyło w WhatsApp Pay? Czy usługa da sobie radę?

Tymczasem, serwis Reuters doszedł do tego, co się wydarzyło. I, jak się okazuje, brazylijski bank wyjaśnia w komunikacie, że jednak destrukcja usługi WhatsApp bez wcześniejszej analizy może okazać się… nieprzychylna lokalnemu rynkowi.

Mowa tutaj przede wszystkim o kwestii konkurencyjności, wydajności i bezpieczeństwa danych. W efekcie, bank centralny musiał nieco zmienić taktykę. Dlatego też teraz, Visa i Mastercard mają wstrzymać przetwarzanie płatności właśnie za pomocą aplikacji.

Brazylia nie taka piękna, jak ją malują… a przynajmniej nie dla WhatsApp Pay

whatsapp pay

Tymczasem, praca WhatsApp Pay na wyjeździe rozpoczęła się zaledwie w zeszłym tygodniu, a już problemy przybrały taką skalę. Usługa miała pozwalać na dokonywanie płatności i przelewów z poziomu komunikatora – bez opuszczania okna czatu. To z kolei miało być tak proste jak wysłanie wiadomości czy zdjęć. 

Co więcej, płatności są darmowe, a cały ekosystem opiera się o infrastrukturę Facebooka.

Usługa WhatsApp Pay wybrała Brazylię, bo…

…tutaj ma najwięcej klientów. No, prawie. Brazylia to drugi największy rynek aplikacji – 120 mln użytkowników aktywnie korzysta tutaj z WhatsAppa. Ustępuje tylko Indiom, które jednak liczy sobie nieco więcej fanów komunikatora. Jednak i tutaj usługa WhatsApp planuje wdrożyć swoją wersję płatności. 

W międzyczasie, na drodze stanęły problemy regulacyjne.

A co jeszcze bardziej ciekawe – bank centralny Brazylii pracuje nad autorskim systemem przelewów ekspresowych pt. Pix. Ta usługa z kolei ma wystartować już na jesień tego roku. 

Jednak przedstawiciele WhatsApp’a zauważają, że regulator zdecydowanie bardziej stawia na powodzenie własnego systemu płatności, niż o bezpieczeństwo samego rynku. Jednocześnie rzecznik WhatsApp’a zadeklarował chęć współpracy z bankiem. Co z tego wyniknie – bądźcie na bieżąco!


View Comments
There are currently no comments.