Aktualności
Posted By Admin

Rynek finansowy junior dorasta – raport Pekao


Światło dzienne ujrzał właśnie raport, który porusza rynek finansowy junior jako ten nieco dojrzalszy – “Dziecięcy świat finansów” od Banku Pekao! Chodzi przede wszystkim o edukację finansową najmłodszych.

W efekcie badania – coraz więcej rodziców wie, z czym je się oszczędzanie i dlaczego to takie ważne, by dzieci poznały jego tajniki. Tutaj z kolei pierwsze skrzypce gra… technologia!

rynek finansowy

Rynek finansowy oparty o edukację!

Tymczasem, gdy rynek finansowy oprze się stabilnie o edukację najmłodszych – sukces jest murowany! Co więcej, opracowanie “Family Power” agencji IQS, które zajęło się zachowaniem polskich rodzin wskazuje, że dziecko mające świadomość pieniądza – szybciej stanie się samodzielne.

A ponieważ blisko 80% rodziców deklaruje, że jedną z naczelnych wartości jest właśnie niezależność – ów wartość może udać się wpoić pociechom łatwiej, niż się wydaje.

Równocześnie, prawie 70% utrzymuje, że oszczędzanie jest naturalnym krokiem w wychowaniu najmłodszych. Dlatego też, rynek finansowy, który dziecko poznaje od podszewki jest niemal synonimem sukcesu w dorosłym życiu.

Rynek finansowy dla juniora

I, mimo że, edukacja finansowa może stanowić pewne wyzwanie – powinna rozpocząć się jak najwcześniej.

A ponieważ dzieci obserwując rodziców idą w ich ślady – proces nauki o pieniądzu należy zacząć w zasadzie od siebie. Dzisiaj jednak, w dobie cyfryzacji i technologii, gdy płatności bezgotówkowe stają się świętsze od papieża – dziecko nie zawsze może dostrzec pewne zależności.

Tutaj właśnie, cała na biało na rynek finansowy wchodzi edukacja. Tymczasem, analiza Pekao jasno dowodzi, że gros rodziców poszukuje narzędzi, które pomogą im w uświadamianiu pociech. Co więcej, nie szukają oni jedynie ofert dedykowanych najmłodszym, a przede wszystkim pełnych pakietów.

rynek finansowy

Aplikacja mobilna a rynek finansowy juniora

Dlatego też, by wyjść naprzeciw stworzono aplikacje mobilne, które, zdaje się, są dzieciom najbliższe, bo to pokolenie właśnie jest najbardziej scyfryzowane. Na razie jednak narzędzia o finansach oferowane są przede wszystkim przez fintechy. Banki z kolei zaczynają dostrzegać potencjał, jaki w nich drzemie.

Stąd, analiza Pekao podsuwa ciekawe wnioski. Po pierwsze, rosnącą popularnością cieszą się wirtualne skarbonki, dzięki którym dziecko uczy się systematycznego odkładania. Dorośli z kolei mają nadzór nad podopiecznym.

I tak, “Family Power” daje nam do zrozumienia, że blisko 45% rodziców stawia sobie za cel nauczenie dziecka samodzielności. Jednocześnie blisko 40% uważa, że priorytetem jest umiejętność gospodarowania i zarządzania finansami.

Rynek finansowy i bankowość są rodziną

W międzyczasie także Pekao poruszyło temat rodziny, która w ostatnich czasach została wsparta bardzo mocnym fundamentem pt. “rodzina 500+”, “maluch +” czy “dobry start”.

Co ciekawe, statystycznie więcej mam podejmuje próbę założenia pierwszego konta dziecka.

Dlatego też sam Pekao wychodzi naprzeciw rodzicom małych pociech oferując przede wszystkim konta na każdym etapie ich rozwoju, od Konta Przekorzystnego, po rachunek oszczędnościowy Mój Skarb.

Z kolei z pełnym raportem możecie zapoznać się tutaj.


View Comments
There are currently no comments.