Raport Mastercard: 70% transakcji kartą nie przekracza 100 PLN
Czyżby chodziło o PIN? Już od roku przecież za zakupy do 100 PLN możemy zapłacić kartą zbliżeniowo bez konieczności podawania kodu PIN. Co ciekawe, jak donosi raport Mastercard: przyczyniło się to do spadku o prawie 12% liczby transakcji, które trzeba dodatkowo autoryzować. Pandemia skłania więc polskich konsumentów do częstszego korzystania z płatności bezdotykowych, zarówno kartą, jak i smartfonem.
Płatności zbliżeniowe stanowią dla Polaka już 94% wszystkich transakcji bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych. Ubiegłoroczne podwyższenie limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN było odpowiedzią na oczekiwania klientów w pandemii. Raport Mastercard zauważa, że transakcje na kwotę w przedziale 51-100 PLN stanowią blisko 30% wszystkich dokonywanych kartami debetowymi.
Czytaj też: Liczba kart kredytowych wciąż spada! Czy to koniec sprzedaży plastików?
Raport Mastercard: Polacy płacą bezgotówkowo
Ogólnie, już około 70% transakcji kartami debetowymi Mastercard to zakupy na kwotę 100 PLN bez konieczności potwierdzania PIN. Płatności bezgotówkowe stały się powszechnym wyborem także jeśli chodzi o niższe kwoty, do 50 PLN. Tych jest aż 40% spośród wszystkich.
Rok po podwyższeniu limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN nasze dane pokazują, że ta zmiana była bardzo potrzebna. Polscy konsumenci w czasie pandemii chętniej płacą bezgotówkowo, a szczególnie zbliżeniowo, co jest już możliwe we wszystkich terminalach w naszym kraju. W badaniach Polacy deklarują, że nadal będą płacić w ten sposób, także po ustaniu pandemii. Płatności zbliżeniowe są przez nich postrzegane jako wygodne, bezpieczne i bardziej higieniczne – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.
Co ciekawe, systematycznie zyskują także na znaczeniu zbliżeniowe płatności telefonem, ponieważ według najnowszych danych polscy konsumenci w telefonach mają zapisane już 4,7 mln kart płatniczych.
Jak płacić bez PIN
Płacąc zbliżeniowo kartą za zakupy powyżej 100 PLN, terminal prosi o podanie PIN. Inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o płatności telefonami. Ten daje kolei dodatkowe możliwości autoryzacji użytkownika-właściciela telefonu, w którym zapisana jest karta. Do najpopularniejszych w kraju należy Apple i Google Pay.
Użytkownicy obydwu systemów nie muszą potwierdzać na terminalu transakcji powyżej 100 PLN kodem.
Czytaj też: Raport PayPal: digitalizacja e-commerce popłaca