Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Polska bankowość liderem świata cyfrowego


Co prawda polska bankowość też została dotknięta koronawirusem. Ponad 60% banków w skali światowej zmuszono do ograniczenia godzin pracy placówek, albo całkowitego ich zamknięcia. Lepiej radzą sobie w tej sytuacji instytucje finansowe sprawnie funkcjonujące w nieco innym modelu obsługi klientów – zdalnym.

Tymczasem, na tym tle jako liderzy wypadamy my! Polskie banki, aż 5 z 13 biorących udział w badaniu Deloitte “Digital Banking Maturity 2020. How Banks are responding to digital (r)evolution?” zaliczono 31 cyfrowych liderów.

Raport Deloitte to czwarta już edycja największego światowego badania z zakresu bankowości cyfrowej. Bierze w nim udział 318 banków z 39 krajów. Chodzi tutaj przede wszystkim o ocenę i porównanie stopnia digitalizacji banków. W międzyczasie eksperci od badania sprawdzili trzy kluczowe elementy.

Po pierwsze cyfrową funkcjonalność, na przykład do otwierania rachunku i podpisywania dokumentów.

Po drugie – potrzeby klientów, skupiając się na 26 najpopularniejszych aktywnościach bankowych. I po trzecie – doświadczenie użytkowników bankowych systemów.  

Dodatkowo, badanie wyróżnia także kilka kategorii, do których przynależą instytucje. Aż 31 banków otrzymało miano liderów. Ich pozycji z kolei próbują zagrozić ci z kolejnej kategorii – challengers/smart followers. Tymczasem, na końcu znajdują się maruderzy, którzy z różnych względów mają opóźnienia w cyfryzacji aktywności.

polska bankowość

Polska bankowość daje radę!

A ponieważ ostatnie miesiące i kryzys pandemiczny zmieniły sytuację światową, nie tylko na rynku finansowym… należy się chyba przygotować na to, że ów sytuacja raczej, na razie, się nie zmieni.

Polskie banki, w reakcji na kryzys, doświadczyły spadku rentowności kapitału własnego. Jednocześnie wzrosły także relacje kosztów od przychodów i koszty ryzyka.

Wraz z wybuchem pandemii skala aktywności banków spadła, wolumen kredytów wyhamował, klienci mieli ograniczony dostęp do placówek banków, a to właśnie tam przede wszystkim odbywała się sprzedaż produktów bankowych. Dodatkowo, banki musiały pogodzić się ze zmniejszonymi przychodami, na co wpłynęły obniżki referencyjnych stóp procentowych.

Przemysław Szczygielski, Partner, lider zarządzania ryzykiem i doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, Deloitte.

Polska bankowość nie jest jedyna

Tymczasem, wyniki badania pokazują jednoznacznie, że większość przebadanych banków błyskawicznie podjęło się realizacji działań dotyczących dystansu.

Wiele z banków w międzyczasie zaczęło wprowadzać nowe, cyfrowe rozwiązania, wychodząc nam naprzeciw. W tym celu aż 41% banków zwiększyło limitu płatności zbliżeniowych, a blisko 34% zdigitalizowało procesy. Z kolei co czwarty umożliwił spotkania w filiach.

Banki w Polsce od dłuższego czasu przygotowywały klientów detalicznych do cyfrowej transformacji, co było widać po skali digitalizacji naszego rynku w porównaniu z niektórymi innymi krajami. Przyczyniła się do tego także unijna dyrektywa PSD2 dotycząca otwartej bankowości, która ułatwia dostęp do rachunków i płatności klientów. COVID-19 zadziałał jak katalizator, dodatkowo przyspieszając już zachodzące procesy i mobilizując niezdecydowanych do wzmożonej aktywności w tym zakresie.

Michael Wodzicki, Partner, lider centrum usług dla bankowości i ubezpieczeń, Deloitte.

Co daje wirtualna aktywność bankowości?

Co więcej, zdaniem ekspertów Deloitte – cyfrowy lider to wymierne korzyści. Zarówno bankowość polska, jak i reszta rynku pokazuje jasno, że w efekcie ów precedensu osiągają lepsze wskaźniki relacji kosztów do zysku.

polska bankowość

Polska bankowość wypada najlepiej jeśli chodzi o otwieranie rachunków i zarządzanie kartami czy produktami finansowania.

Z kolei zaległości mamy we zdalnym wsparciu klienta i dostępności pozabankowych usług. Jednak wciąż przoduje jeśli chodzi o bankowość mobilną i internetową.

Badanie funkcjonalności oferowanych przez polskie banki pokazuje, że choć nasz sektor bankowy plasuje się ponad średnią globalną, to jednak może się jeszcze sporo nauczyć od najlepszych banków na świecie. Widać to doskonale szczególnie w przypadku zakończenia umowy, gdzie w Polsce jedynie 55 proc. tego typu usług jest dostępnych online, przy wskaźniku dla najlepszego banku na świecie wynoszącym 91 proc., a także w codziennych aktywnościach bankowych, które cyfrowe są w 56 proc. sytuacji w porównaniu do 77 proc.

Daniel A. Majewski, Starszy Menadżer w dziale Doradztwa Strategicznego, Deloitte.

View Comments
There are currently no comments.