Płatności online
Posted By Admin

Płatności zbliżeniowe kartami szaleją!


Nowy raport Narodowego Banku Polskiego na temat kart płatniczych w III kwartale 2020 roku wynika głównie to, że płatności zbliżeniowe kartami szaleją. Przede wszystkim jeśli chodzi właśnie o płatności stacjonarne. W międzyczasie wartość transakcji kartami online się… zmniejszyła.

O tym, że liczba terminali płatniczych leci wzwyż – prawdopodobnie wiecie. Teraz natomiast pojawił się dodatkowo raport banku centralnego, który mówi jasno: karty, karty, karty.

Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że płatności zbliżeniowe kartami w sklepach stacjonarnych  stanowiły ponad 94% wszystkich operacji. To rekordowy poziom polskiego rynku.

Poprzednio najlepszy wynik zapadł w II kwartale. Wówczas płatności zbliżeniowe stanowiły prawie 93%. Co ciekawe, pod tym względem właśnie, Polska znajduje się wśród liderów światowych.

płatności zbliżeniowe kartami

Tymczasem, najnowszy raport Narodowego Banku Polskie wskazuje także na wzrost liczby płatności kartami w internecie, który zaobserwowano w III kwartale ubiegłego roku. Wówczas takich transakcji było blisko 38 mln, o 4,4 mln więcej niż w II kwartale.

Co ciekawe, temu wzrostowi liczby płatności zbliżeniowych kartami towarzyszył także spadek samej wartości. Ta wyniosła blisko 5 mld PLN. Z kolei w okresie kwiecień-czerwiec wynosiła ona pełne 5 mld. W efekcie – karty były używane do płatności online za nieco drobniejsze zakupy.

Dodatkowo, z raportu banku centralnego wynika także, że po raz pierwszy od dłuższego już czasu udział kart Mastercard w rynku spadł na korzyść kart Visa.

Na koniec września karty z logiem M stanowiły ponad 47%, czyli o 0,6 punktu procentowego mniej niż na koniec czerwca. W międzyczasie, udział kart Visy wzrósł z 51,3 do 51,9%.

Czytaj też: Terminale płatnicze – rekordowo duża ilość!


View Comments
There are currently no comments.