fintech
Posted By Admin

Płatności natychmiastowe najczęstszym wyborem Polaków


Badanie na zlecenie Tpay dało jasno do zrozumienia, że płatności natychmiastowe są ostatnio najczęstszym wyborem Polaków jeśli chodzi o finalizację zamówień internetowych. Takich klientów jest 80%. Zaledwie 16% ankietowanych deklaruje płatność przy odbiorze, a 3% ratalnie. 

W międzyczasie badani wskazali także, że najczęstszą formą rozliczenia jest BLIK – 58%, następnie przelew online – 27%, płatność kartą – 25% czy przelew tradycyjny – 22%. Co więcej preferencje internautów nie zawsze są tożsame z rzeczywistą dostępnością. 

Czytaj też: Przelewy ekspresowe w 2020 liczą… 60 mln sztuk!

Płatności natychmiastowe dają radę

Tymczasem, 2020 rok był rokiem skokowego wzrostu aktywności online. Wszystkiemu winien koronawirus. Przeniesienie zakupów do internetu wymusiło na firmach szybką, cyfrową transformację. W efekcie, branża e-commerce odnotowała 21,5% wzrost w minionym roku. 

Zarówno przed nowymi sklepami, jak i tymi, które postanowiły poszerzyć swoją działalność o nowe kanały sprzedaży online, stanęło w 2020 r. nie lada wyzwanie. W krótkim czasie musiały one dopasować do sytuacji wiele aspektów biznesowych i operacyjnych związanych z funkcjonowaniem w nowym cyfrowym środowisku, w tym płatności online. Aż 90% internautów w naszym badaniu wskazało, że podczas płacenia online bardzo ważne jest dla nich bezpieczeństwo transakcji. Natomiast przy wyborze metody płatności liczy się najbardziej wygoda i szybkość. To dla e-sprzedawców bardzo wyraźne wskazówki.

Paweł Działak, CEO operatora płatności Tpay.
przelewy natychmaistowe

Co ciekawe, jeśli dodalibyśmy do tego dane o płatnościach – połowa internautów zwraca uwagę na dostępne metody płatności. Dlatego też, tak częsty jest precedens porzucania koszyka zakupowego bez finalizacji.

Przelew online – natychmiastowy – w rankingu popularności zajmuje miejsce tuż po BLIKu. Co ciekawe, jest on także częściej preferowaną metodą płatności wśród kobiet – 22% i grupy wiekowej 55+ – 25%. Tutaj za wyborem przemawiają przede wszystkim wygoda i szybkość. Dalej pojawiają się przyzwyczajenie czy pozytywne doświadczenia z nią związane.

Płatności natychmiastowe mogą stracić na zaufaniu

Tymczasem, to brak zaufania jest właśnie jednym z ważniejszych czynników płatności online. 

Wybór zaufanego operatora płatności jest ważny przede wszystkim dlatego, że odsetek kupujących wzrósł o 15% w 2020 r. W efekcie, podniosła się także liczba polskich internautów będących także e-klientami – 72%. W międzyczasie, eksperci przewidują także, że wartość ta będzie stabilnie rosnąć. Sklepy internetowe staną się przeważającym kanałem handlu. 

Badanie przeprowadzono przez agencję SW Research na zlecenie operatora Tpay - listopad/grudzień 2020 r., grupa 854 internautów.

Czytaj też: Przelewy ekspresowe szaleją w Polsce – wzrost o 100%!


View Comments
There are currently no comments.