Aktualności
Posted By Admin

Płatności bezgotówkowe w oczach Polaków


Już dwie trzecie ankietowanych uważa, że 100 PLN to odpowiednia kwota dla limitu płatności bez PIN. Z kolei jedna czwarta deklaruje chęć podniesienia jej do 200. Tak prezentują się płatności bezgotówkowe w oczach Polaków.

W ramach kampanii Warto Bezgotówkowo zaprezentowano wyniki badania Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020. Te właśnie pokazują, że Polacy coraz częściej korzystają z tej formy płatności. Wśród najpopularniejszych instrumentów jest oczywiście karta.

Najczęstszą formą płatności okazała się właśnie ona – 62%. Co prawda, zeszły rok opiewał na wynik o 4% wyższy. Jednak i tutaj jest wyjaśnienie – może to być efektem rozwoju e-commerce i związanego z nim wzrostu popularności płatności w Internecie.

Płatności bezgotówkowe to jest to, co Polak lubi najbardziej

Tymczasem, przestajemy korzystać już z bankomatów. Równocześnie, jeśli jednak się do tego posuniemy – pobieramy jednorazowo większą kwotę – powyżej 100 PLN.

płatności bezgotówkowe

Pojawia się więc pytanie jak Polacy odnoszą się do obecnego limitu płatności bez PINu? Prawie dwie trzecie ankietowanych uważa właśnie, że 100 PLN to zdecydowanie wystarczająca kwota. Są jednak i tacy, którzy tę podnieśli by do 200.

Co ciekawe, w czasach koronawirusa – wzrósł odsetek punktów handlowo-usługowych, w których można zapłacić bezgotówkowo. Oczywiście, my, jako klienci, zauważamy tę tendencję rosnącą. Jednocześnie wciąż źle prezentują się punkty pokroju na przykład bazarów czy targowisk, gdzie wciąż to gotówka święci triumfy.

Mikropłatności, płatne terminale czy gotówka

Tymczasem, bardzo ciekawie prezentują się kwestie mikropłatności. Korzysta z nich już ponad 60%. Mowa przede wszystkim o opłacaniu parkingu, komunikacji miejskiej czy autostrad.

Jednak w międzyczasie zauważono także, że na polskim rynku działa już ponad milion terminali. Część z nich, bo 335 tys. znalazły się tutaj przede wszystkim dzięki inicjatywie Polski Bezgotówkowej. Z oferty tej skorzystało już ponad 242 tys. podmiotów. Jednak gdy terminale staną się płatne, to znaczy po zakończeniu okresu próbnego, wciąż pozostają w obiegu. Terminale zwraca zaledwie 10% akceptantów.

Czytaj też: Bramka płatnicza Revoluta już dla Polaka i 13 innych krajów!


View Comments
There are currently no comments.