Płatności online
Posted By Admin

Pieniądz elektroniczny zapłaci 120 tys. euro kary!


Via Payments, czyli litewski pieniądz elektroniczny, a w zasadzie instytucja go obsługująca musi właśnie wyłożyć… 120 tys. EURO kary. Czas zapłacić za te niedociągnięcia w AML/TF! A to wszystko za sprawą litewskiego nadzoru finansowego. 

Via Payments poinformowała Bank Litwy o wdrożeniu środków, które mają poprawić to, co doprowadziło spółkę do kary. Chodzi o przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Z kolei instytucje pieniądza elektronicznego na Litwie odnotowują, jak na złość, braki w kadrze specjalistów w tym zakresie. W międzyczasie proces poporwy procedur wymaha jednak zwiększenie ilości ów ekspertów.

Pieniądz elektroniczny ciągle karany?

pieniądz elektroniczny

Tymczasem to nie pierwsza kara, która przyznano w temacie AML/TF. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, że ConncetPay został zmuszony do płatności kary w wysokości 110 tys EURO. Na Litwie z kolei działa już blisko 70 sztuk instytucji pieniądza elektronicznego, które zanotowały łączny dochód bliski 17 mln euro.  

W efekcie, grzywna w wysokości 120 tys. za sztukę to… całkiem mocny policzek.

Litewski cyber pieniądz pod nadzorem

Przede wszystkim Wilno pracuje nad tym, by fintechy otrzymały przyjazny proces licencyjny i nieco bardziej wyrozumiały nadzór nad działalnością. Dzięki tych roszadach Litwa przyciągnęła sporo fintechów, na przykłąd Revoluta czy Google. 

Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego gros firm biegło na Litwę w poszukiwaniu licencji pieniądza elektronicznego. Mowa na przykład o Brexitcie.


View Comments
There are currently no comments.