Aktualności
Posted By Mirosław

Nowy sposób autoryzacji przelewów – SMSy zagrożone?

Banki wprowadzają nowy sposób autoryzacji przelewów. Od niedawna oprócz jednorazowego hasła SMS, przelew możemy zatwierdzić za pomocą BLIKa.


Blik coraz bardziej miesza w świecie płatności mobilnych. Jego pojawienie się na scenie doprowadziło do dynamicznej zmiany trendów w procesie płatności oraz pozwoliło na wykreowanie nowych nawyków konsumentów. Wraz ze wzrostem popularności systemu – coraz więcej poszczególnych rozwiązań jest zagrożonych (np. pay by link).

Pojawiają się więc pytania, czy tak głęboka integracja komercyjnego systemu z systemami banków i tak poważna ingerencja prywatnego rozwiązania w same płatności są właściwym kierunkiem rozwoju polskiej bankosfery?

Pay by link zatwierdzany BLIKiem

Płatności w systemie pay by link – jak sama nazwa wskazuje – umożliwiają płatność inicjowaną za pośrednictwem odpowiedniego linku. Jest to idealny model dla firm prowadzących działalność w internecie (np. sklepów internetowych). Konsument, który kliknie w link jest przenoszony na stronę banku i nie musi wypełniać danych sprzedażowych, ponieważ za identyfikację odpowiadają parametry przesłane przez system informatyczny.

PBL jest bardzo popularnym systemem, z którego chętnie korzystają konsumenci oraz właściciele stron. Dotychczas autoryzacja przelewów odbywała się przy uczestnictwie jednorazowych haseł SMS. W tym momencie niektóre banki dołączają do tego możliwość autoryzacji BLIKiem.

Według retoryki banków – autoryzacja tego typu jest bezpieczniejsza. W mniemaniu redakcji główną rolę grają koszty. Wysyłka SMS zmusza do ponoszenia dodatkowych kosztów. Skala działania banków multiplikuje liczby przemawiające za potrzebą szukania alternatyw.

Pay by link – co dalej?

Mimo, że PBL to bardzo wygodny sposób opłaty – firmy, które są oparte wyłącznie na tym systemie powinny zacząć opracowywać strategie rozszerzenia oferty. Niewykluczone, że na przestrzeni najbliższych miesięcy PBL straci swój większościowy udział w rynku transakcji e-commerce.

W chwili obecnej, żaden z banków nie przedstawia planów dotyczących wzmożonych prac nad eskpansją BLIKa wśród swoich klientów. Nie można jednak zakładać, że nie zmieni się to na przestrzeni najbliższych lat.

Opisywane zmiany, wprowadzone w PKO BP spotkały się z pozytywnym odzewem konsumentów co doprowadziło do tego, że kolejne banki zapowiedziały implementację tego rozwiązania. Jeśli rozwój BLIKa nie zwolni możemy się spodziewać, że przejmie on prym w transakcjach e-commerce i pokona pay by link.


View Comments
There are currently no comments.