Aktualności
Posted By Mirosław

HomePay ma problemy – przestał wypłacać pieniądze

HomePay od kilku tygodni nie wypłaca pieniędzy swoim partnerom. Zostały zatrzymane środki z SMS Premium, PaySafeCard oraz przelewów.


W dniu wczorajszym, za sprawą serwisu Wykop.pl, świat płatności obiegła informacja dotycząca firmy HomePay – pośrednika działającego na rynku od kilku lat. Jak donoszą osoby podające się za partnerów – system przestał wypłacać środki zgromadzone z tytułu obsługi płatności.

Biorąc pod uwagę liczbę wpisów i tempo wzrostu popularności wątków dotyczących sprawy można przypuszczać, że nie jest to zorganizowana akcja konkurencji mająca na celu wywołanie negatywnego wpływu na markę.

HomePay – informacje podstawowe

Firma działa na rynku polskim od 2011 roku. W początkowej fazie działalności skupiała się na płatnościach mobilnych. Rozwój rynku i odpowiednie decyzje w zakresie pozycjonowania działalności pozwoliły na wzrost marki (szczególnie w branży gamingowej) i włączenie do oferty rozwiązań wychodzących poza ścisły zakres płatności mobilnych (PaySafeCard, przelewy bankowe).

Firma posługiwała się marką HomePay Global.Sugerowało to plany międzynarodowej ekspansji biznesu (mowa o planach, gdyż nieoficjalnie wiadomo, że zdecydowanie dominowali klienci z Polski).

Najnowsza wersja oferty była dość bogata. Zaliczały się do niej takie formy działalności jak: obsługa przelewów bankowych, obsługa PaySafeCard, płatności SMS Premium Rate, Direct Carrier Billing oraz wysokopłatne połączenia głosowe IVR. Serwis był w stanie kompleksowo wesprzeć każdą digitalową działalność oraz umożliwić kompleksową obsługę płatności. Atrakcyjne i wygodne rozwiązania, a także proaktywne działanie włodarzy projektu pozwoliły zaskarbić sobie sympatię. Dotyczyło to szczególnie osób fizycznych prowadzących działalność w internecie.

Wśród tej grupy dominowały osoby związane z branżą gier – właściciele serwerów gier, streamerzy, developerzy tworzący własne rozwiązania itp. To właśnie dla nich HomePay utworzył dedykowaną platformę Homepay Games Academy (link do profilu na Facebooku), która w chwili obecnej ma przerwę techniczną:

Homepay Games Academy - przerwa techniczna

Co się stało? Przyczyny upadku HomePay

Jest wiele hipotez dotyczących przyczyn zaistnienia stanu faktycznego – braku wypłat należnych partnerom pieniędzy. Co znamienne, mimo, że niepokoje zaczęły się już kilka dni temu – wciąż nie ma jakiegokolwiek oficjalnego stanowiska głównego zainteresowanego. Obsługa klienta zbywa wszelkie pytania dotyczące tej kwestii przekazując niejednorodne komunikaty. Różnią się one od siebie diametralnie, w zależności od tego kto pyta i kto aktualnie jest online w biurze obsługi klienta.

Informacje z Biura Obsługi Klienta

Partnerzy, którzy kontaktują się z biurem obsługi klienta uzyskują niejednoznaczne informacje. Z dotychczasowych relacji wynika, że pracownicy HomePay utrzymują, iż:

  • wycofał się strategiczny inwestor i szuka finansowania;
  • firmę przejął nowy inwestor i wprowadza on nowe zasady księgowości, w związku z czym wypłaty zostaną wstrzymane o dodatkowy miesiąc lub dwa;
  • główna księgowa poszła na urlop;
  • firma przechodzi głęboką restrukturyzację w związku z czym występują opóźnienia w regulowaniu zobowiązań.

Co ciekawe pracownicy utrzymują, że nie mogą zdradzić tożsamości nowego inwestora oraz podać dokładnej daty rozpoczęcia regulowania należności względem partnerów.

Gdzie jest prezes?

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prezes HomePay – Paweł Wachnik, zniknął. Nie odbiera telefonów największych partnerów oraz nie ma możliwości spotkania go w biurze firmy. Jeden z poszkodowanych relacjonuje, iż ma dostęp do jego adresu prywatnego i chce złożyć pozew zbiorowy.

Nieobecność głowy firmy nie napawa optymizmem. Poszkodowani, którzy byli na miejscu, w biurze HomePay relacjonują, że biuro jest zamknięte. Nie ma zatem możliwości interakcji z jakimkolwiek przedstawicielem serwisu.

Masa głosów wskazuje, że do takiego stanu rzeczy doprowadziła niegospodarność prezesa firmy, Pana Pawła Wachnika:

Jestem „partnerem” homepaya od ponad 4 lat [jako firma], co do obecnej sytuacji prawda jest taka, że prezes hp korzystał z pieniędzy partnerow do celów prywatnych, zabił kurę znoszącą złote jaja, bo jak inaczej określić znaną na rynku i dochodową firmę, której jedynym zadaniem jest odcinanie kuponów od zarobków partnerów i robienie przelewów. Ale jak się żyje ponad stan i zaczyna dysponować cudzymi pieniędzmi jak swoich brakuje to różnie bywa. Ten tekst, że wina głównej księgowej to bu…shit, „Pan Wachnik” zawinął się z biura i zerwał kontakt, nie odpowiada na telefony ani listy. Mi jest winny ponad 9 tys, wielu ludziom, których znam od 10 do 50 tys na głowę, gdzie każdy ma świadomość zarobionych i przywłaszczonych przez hp pieniędzy.

źródło: http://forum.rootnode.pl/

Problemy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Pojawiła się hipoteza jakoby ZUS zakwestionował umowy o dzieło wystawiane przez HomePay swoim partnerom (pomocne w rozliczeniach) i nakazał zapłatę zaległych składek zdrowotnych. Umowa o dzieło, bowiem, nie zawiera ich w swojej konstrukcji, jednakowoż jej stosowanie jest ściśle reglamentowane przez przepisy prawa. ZUS ma możliwość kontroli każdego przedsiębiorstwa aż do pięciu lat wstecz. Do kwoty wykazanych nieprawidłowości należy doliczyć odsetki. Nie trudno wyobrazić sobie, że obrót jaki mógł generować serwis połączony z odsetkami naliczonymi za kilka lat, mógł być dla serwisu czymś nie do przełknięcia.

HomePay upada

Konsekwencje zdarzenia

Problemy HomePay to także problemy wielu firm, których jedynym źródłem finansowania były płatności obsługiwane przez HP. Pojawiają się już pierwsze sygnały dotyczące konieczności zakończenia działalności.

Niestety – brak dywersyfikacji źródeł przychodu może być gwoździem do trumny nawet świetnie prosperującego projektu. Jak pokazuje przykład HomePay, zawsze może ziścić się czarny scenariusz. Firma, która dotychczas nie wykazywała oznak kłopotów finansowych może zniknąć z rynku z dnia na dzień.

Miałem płatności w HomePay, co robić?!

W tym momencie, najważniejsza jest dynamika działań. Każdy kto został poszkodowany powinien poczynić kroki związane ze zmianą usługodawcy. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie procesu egzekucji należności pozostających w posiadaniu HomePay.

Przywrócenie płynności finansowej

Klienci, którzy korzystali wyłącznie z SMS Premium czy płatności mobilnych mają ułatwione zadanie. Wystarczy bowiem, zarejestrować nowe prefiksy u stabilnego operatora płatności (np. HotPay.pl) i podmienić prefiksy na stronach czy w aplikacjach. Rekomendujemy takie posunięcie ze względu na dużą liczbę przesłanek potwierdzających upadek HomePay. Nawet jednak, gdyby jakimś cudem marka się utrzymała – jej wizerunek jest na tyle nadszarpnięty, że może zniknąć z rynku w perspektywie najbliższych miesięcy.

Egzekucja należności

Inną sprawą jest działanie mające na celu egzekucję należności. Skala wierzytelności jest na tyle duża, że opóźnienie w działaniu może wiązać się z nieskutecznością egzekucji. Przedsiębiorcy są na szarym końcu łańcucha podmiotów, które są zaspokajane z masy upadłościowej. Poniżej przedstawiam kilka informacji, które mogą być pomocne podczas walki o swoje pieniądze:

  • przed rozpoczęciem postępowania sądowego dobrym krokiem jest zawezwanie do polubownego rozwiązania sporu; można je dołączyć do pisemnego wezwania do zapłaty; sądy zwracają uwagę na to, czy strony sporu sięgnęły po rozwiązania polubowne w czasie jego eskalacji;
  • faktura jest dokumentem księgowym o znacznej wadze w sądzie; bez faktury dochodzenie swoich praw w drodze postępowania sądowego może być znacznie utrudnione;
  • artykuł 98 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że jeśli wystąpi uprawdopodobniona nieściągalność należności – przedsiębiorca może skorygować podstawę opodatkowania (uprawniającą do uzyskania zwrotu); uprawdopodobnienie uważa się za pełne w momencie jeśli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w ciągu 150 dni od jej wymagalności.

Aktualizacje stanu

W tej sekcji znajdować się będą wszelkie zmiany stanu sprawy od momentu napisania tego artykułu.

  1. [18.03.2018] Nie działa formularz reklamacyjny – konsumenci nie mogą skontaktować się z serwisem w celu dochodzenia swoich praw.
  2. [20.03.2018] HomePay przestał obsługiwać szybkie przelewy – ich bramka płatności nie działa. Zniknęła sekcja dotycząca współpracy z bankami ze strony głównej serwisu.
  3. [20.03.2018] W serwisie Facebook powstała grupa „Oszukani przez Homepay.pl”, dodaję link do źródeł: https://www.facebook.com/groups/839563482904082/
  4. [20.03.2018] Na grupie Oszukani przez Homepay.pl pojawił się post o treści:
    SZANOWNI PARTNERZY FIRMY HOMEPAY SP. Z O. O.W niniejszym oświadczeniu chciałbym przekazać Wam oficjalne informacje na temat bieżącej sytuacji firmy i perspektyw dalszej współpracy.Z dniem 1 marca 2018 r. firma została przejęta przez nowego właściciela, który powołał na stanowisko nowego prezesa zarządu pana Stanisława Filipa Wyganowskiego.

    W chwili wydawania tego oświadczenia, informujemy, że zgodnie z zawartą umową poprzedni zarząd spółki zobowiązany był do niepodejmowania jakichkolwiek decyzji finansowych, natomiast nowo powołany zarząd analizuje wnikliwie sytuacje finansową spółki i rozpoczyna realizację swoich zobowiązań. W tym miejscu chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości i zakończyć spekulacje, rozpowszechniane m.in. w Internecie. Wszyscy Partnerzy otrzymają należne im środki finansowe.

    Jestem świadomy, że wielu z Was jest zaniepokojonych bieżącą sytuacją i dlatego pragnę uspokoić wszystkich Partnerów firmy Homepay – nie zaprzestaliśmy działalności, nie ogłosiliśmy upadłości, nie mamy problemów z płynnością finansową, ZUS ani komornik nie zajęli nam kont, a wszelkie tego typu informacje były kłamliwe i służyły jedynie oczernianiu firmy lub dawaniu upustu negatywnym emocjom, które nasza postawa sprowokowała.

    Działalność firmy Homepay, na chwilę obecną, jest kontynuowana i liczymy, że nadal będziemy mogli cieszyć się Partnerstwem, owocnym dla obu stron.

  5. [29.03.2018] Homepay Global sp. z o.o. został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (wykaz ostrzeżeń). KNF złożyła również doniesienie do prokuratury Warszawa Wola – art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych.

Przydatne źródła

W sieci jest kilka ośrodków z ożywioną dyskusją na ten temat. Warto je obserwować chcąc być na bieżąco ze sprawą:

  • Wątek na Wykop.pl: https://www.wykop.pl/link/4219715/afera-homepay-pl-przestal-wyplacac-kase-coraz-wiecej-poszkodowanych/
  • Wątek na forum Rootnode.pl: https://forum.rootnode.pl/topic/464-homepaypl-brak-wyp%C5%82at/
  • Wątek na forum Optymalizacja.com https://www.forum.optymalizacja.com/topic/254305-problemy-z-homepaypl
  • Grupa na Facebooku: Oszukani przez Homepay.pl https://www.facebook.com/groups/839563482904082/

Zachęcamy również do komentowania sprawy na naszym blogu – będziemy dzięki temu na bieżąco ze sprawą oraz wpłynie to na szybkość aktualizacji niniejszego wpisu.


View Comments
There are currently no comments.