Bankowość elektroniczna
Posted By Mirosław

mBank natywnie wspiera BLIK – przelewy na numery kontaktów

Ikona BLIKa pojawiła się obok kontaktów na telefonach z iOS i Android. mBank cały czas pracuje nad rozwojem funkcji.


BLIK to system umożliwiający wykonywanie przelewów P2P (pomiędzy klientami indywidualnymi). Przelewy te opierają się nie o numer rachunku, a o numer telefonu osoby, do której chcemy nadać przelew.

mBank, jak na ikonę mobilności przystało, wspiera rozwiązania przyczyniające się do zwiększania usability płatności mobilnych. Idąc tą drogą postanowił, w nowej wersji aplikacji na iOS i Android wprowadzić funkcję, która wyświetli odpowiednią ikonkę obok kontaktów korzystających z BLIK.

Jak skorzystać z nowej opcji?

Aby nowa opcja pojawiła się w Twoim telefonie należy przede wszystkim zaktualizować aplikację banku. Użytkownicy Androida dostali ją kilka dni temu, więc najprawdopodobniej ją mają i mogą pominąć ten krok.

Po uruchomieniu nowej wersji aplikacji, dostaniesz zapytanie. Aplikacja poprosi Cię o dostęp do Twoich kontaktów, aby mogła dokonać weryfikacji, które z nich używają BLIKa. Dzięki temu od razu będzie wiadomo, do kogo można wysłać pieniądze błyskawicznie bez konieczności pamiętania jego numeru rachunku.

W systemie Android, aby skorzystać z dobrodziejstw aktualizacji, należy wejść w ustawienia telefonu i zaznaczyć opcję odpowiadającą za oznaczanie znajomych pod kątem aktywności w sytemie BLIK.

Działanie systemu BLIK

Minusy rozwiązania

Jak wskazują niektórzy, są również zagrożenia płynące z implementacji tego rozwiązania. Opisywany moduł, za naszą zgodą, uzyskuje dostęp do wszystkich kontaktów, które posiadasz w telefonie.

Można zakładać, że kontakty te trafiają zarówno do mBanku jak i do Polskiego Standardu Płatniczego – operatora BLIKa. Nietrudno sobie wyobrazić, że niektóre kontakty mogą sobie nie życzyć tego typu ekspozycji. Nie tyle ze względu na niecne zamiary operatorów aplikacji i modułu, co na potencjalne ataki hackerskie. BLIK jest ostatnio bardzo modny co może zachęcić różne środowiska do prób weryfikacji systemów zabezpieczeń firmy.

Krok w stronę realizacji planu

Tego typu posunięcie to nie odgórna inicjatywa banku. To część planu, który już w zeszłym roku przedstawiał przedstawiciel Polskiego Standardu Płatności – właściciela BLIK. Według ówczesnej relacji – opisywane rozwiązanie mają wdrożyć wszystkie banki jeszcze przed końcem 2018 roku. Niemożność określenia jednoznacznego terminu spowodowana jest faktem, że kluczem do skutecznego wdrożenia zmiany, jest odpowiednie przystosowanie systemów informatycznych banków. Ich złożoność determinuje konieczność ostrożnego planowania.

Fakt, ze mBank uporał się z implementacją tak szybko, napawa optymizmem. Miejmy nadzieję, że pozostałe banki, dopingowane wynikami konkurenta – wdrożą aktualizację najszybciej jak się da.


View Comments
There are currently no comments.