fintech
Posted By Admin

Fintechy wierzą w jednorożce


Jednorożce – niby nic, a co dziesiąty polski startup chciałby nim być. Ponadto – co piąty wykorzystuje przede wszystkim uczenie maszynowe, by w ogóle móc wyjść na rynek międzynarodowy. Co więcej, jak się okazuje, fintechy wierzą, że zostaną kimś – przede wszystkim – kimś wycenianym na miliard dolarów.

Galopujące fintechy…

W międzyczasie, gdy karuzela marzeń nie zamierza się zatrzymać – Fundacja Startup Poland poszła na te fantazyjne łowy, z których wróciła z raportem The Polish Scene. 5 Years.

Polskie fintechy i spółki technologiczne mają magiczne moce

Ponieważ polski rynek jest świeżo po wydarzeniu Impact w Katowicach, gdy to właśnie wtedy raport ujrzał światło dzienne – czas na dywan zaprosić wyniki.

W tegorocznym badaniu wzięło udział 1235 młodocianych firm technologicznych. Te z kolei, pobiły zeszłoroczny wynik o 12%.

polskie fintechy 2019

żródło: startups2019.startuppoland.org/

Jednak, fintechy nie stoją procentami, a przede wszystkim sztuczną inteligencją, która okazała się jedną z najbardziej rozwijanych umiejętności (25%).

Tuż za nią – reszta rozwiązań, na przykład te analityczne czy finansowe.

Fintechy rosną, że aż strach…

To głównie dlatego, że bywają zarówno na salonach startupowych, jak i biorą udział w programach akceleracyjnych.

Ponadto, co najczęściej wybierane (50%) – mentoring odcisnął swój ślad na rozwój młodocianych spółek.

Dodatkowo, z roku na rok rośnie także ocena współpracy pt. fintechy i korporacje.

W efekcie podobne relacje zadeklarowało ponad 70% startupów. Jednak wciąż niewiele gigantów inwestuje w młodszych kolegów.

Nowoczesne korporacje umożliwiając wdrażanie lub testowanie innowacyjnych rozwiązań w swoim środowisku, często zapewniają startupom możliwość o wiele szybszego wzrostu.


Patrycja Panasiuk, Dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen, Partner raportu.
fintechy

Polskie, młode fintechy wchodzą w dorosłość

Tymczasem, wiele przesłanek stoi za ty, by młode fintechy przechodził właśnie jeden z dorodniejszych lat swojej bytności na rynku.

A to przede wszystkim dlatego, że 2019 r. zdaje się opiewać na rekordowy kapitał inwestycyjny przez rodzimą branżę startupową – miliard PLN!

Partnerami raportu są przede wszystkim PKN Orlen, Google czy Hubhub.


View Comments
There are currently no comments.