Systemy płatności
Posted By Admin

Banknot 1000 PLN już niebawem?


Konferencja zeszłotygodniowa dała jasno do zrozumienia kwestie dotyczące przede wszystkim strategii rozwoju obrotu gotówkowego. Czy banknot 1000 PLN też już niebawem zapuka nam do portfela?

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński odpowiedział po raz pierwszy od jakiegoś czasu na pytania dziennikarzy. Padły odpowiedzi głównie na temat rozwoju obrotu gotówkowego. Prace są, co prawda, na wstępnym etapie, ale są! Zajmować się tym ma powołana specjalnie Rada ds. Obrotu Gotówkowego. 

W międzyczasie prezes banku centralnego zaznaczył zasadność wprowadzenie do obrotu banknotu 500 PLN. On właśnie sprawia, że łatwiej jest magazynować zapas gotówki, a w sytuacjach awaryjnych zasilić nim gospodarkę. Jednocześnie padła krytyka banków komercyjnych, które nie przystosowały się do banknotu do dziś. 

Czytaj też: Fintech Curve pozyskuje 95 mln dolarów!

banknot 1000 pln

Banknot 1000 PLN już w drodze?

Co ciekawe, sam Glapiński wyraził opinię o przyszłej kadencji prezesa NBP. Niezależnie od tego, kto obejmie to stanowisko powinien podjąć się precedensu wprowadzenia na salony wynalazku pt. banknot 1000 PLN. Jak na razie jednak, jak wynika ze słów szefa banku centralnego, nominały 500 PLN wyemitowane w liczbie 50 mln sztuk, na ten moment obiegają kraj w ilości około 4,5 mln. 

Na ten moment nie mamy więc jasnego potwierdzenia obecności nowego nominału w kraju nad Wisłą. Banknot 1000 PLN albo będzie, albo nie będzie… Zdania są podzielone. Jednoznaczny osąd jednak będziemy mogli wyrazić dopiero, gdy podobny precedens będzie miał już miejsce. Całą konferencję można obejrzeć tutaj.


View Comments
There are currently no comments.