Aktualności
Posted By Admin

Amerykański fintech wycenia się coraz wyżej – jednorożce z USA


Amerykański fintech pnie się wyżej, niż można by się spodziewać. Łączna kapitalizacja pięciu najwyżej wycenianych spółek na tamtejszym rynku opiewa na… 5,8 biliona dolarów

O kim mowa? Ano, przede wszystkim o wielkich osobistościach pokroju Apple, Microsoft, Amazon, Google czy Facebook. Niemal wszystkie wkraczają na rynek usług finansowych. Co więcej, zdaje się, że nie odpuszczą potencjału, jaki niesie za sobą nie tylko amerykański fintech, ale branża fintech w ogóle.

GAFAM, czyli amerykański fintech za blisko 6 bilionów…

Dziś jednak mowa w głównej mierze o firmach GAFA i Microsoft’cie, który to powinien z całą pewnością dołączyć do grona Wielkiej Czwórki – Google, Amazon, Facebook, Apple.

A ponieważ chrapka na amerykański fintech rośnie – warto ujawnić dlaczego… Przede wszystkim dlatego, że Wycena GAFAM to blisko 5,8 bln USD!

  • Apple  – 1,49 bln USD
  • Microsoft  – 1,41 bln USD
  • Amazon – 1,28 bln USD
  • Google – 957 mld USD
  • Facebook – 639 mld USD

Tymczasem, zdajemy sobie sprawę, że może być Wam ciężko w ogóle objąć umysłem tę kwotę. Głównie z takiego powodu, że na przykład polskie PKB to… 00 mld USD rocznie. Polsko, coś, zdaje się, poszło nie tak!

amerykański fintech

Apple to amerykański fintech? Że co?

To z kolei zdaje się być całkiem nieprawdopodobne, bo nie taki był cel. A może i był? Apple teraz stoi na czele GAFM, jeśli chodzi o samą wycenę. Co więcej, to właśnie on przekroczył barierę 1 bln USD wartości. A to znów jest o tyle bardziej  realne, że sam IV kwartał zeszłego roku przyniósł jabłkowemu gigantowi blisko… 92 mld dolarów przychodów!

Jeśli chodzi o fintech – Apple broni się zarówno funkcjonalnością Apple Pay czy Apple Card. Jednak pandemia także dotknęła najdroższy amerykański fintech – luty sprawił, że sprzedaż iPhone’ów spadła o 500 tys. sztuk. I to w samych Chinach.

Microsoft pod chmurką

Z kolei Microsoft stawia przede wszystkim na chmurę. On, już w pierwszym kwartale tego roku, zanotował przychody na poziomie 35 mld USD. Co więcej, podboje na chmurze Microsoft można dostrzec także na polskim rynku.

Tutaj właśnie, kilka tygodni temu, podjął się współpracy z Operatorem Chmury Krajowej. W efekcie, nad Wisłą wnet będziemy mieli pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Nie każdemu e-commerce Amazon

W międzyczasie firma Jeffa Bezosa, którą długi czas klasyfikowano jako e-commerce – teraz też bawi się w chmurę. Co więcej, równocześnie, spółka pracuje nad innymi innowacjami z branży fintech.

Wyprzedza przy tym na przykład Google, czy Microsoft. Tutaj z kolei na pierwszy plan wychodzą płatności biometryczne Palm Pay czy koncept samoobsługowy Amazon Go.

A po podium chodziliśmy na Google’a i Facebook’a

Spółka matka Google’a – Alphabet – przekroczyła w pewnym momencie magiczną barierę. W efekcie amerykański fintech w jej kontekście opiera się na przykład o Google Pay czy Card.

Ten ostatni z kolei to odpowiedź na Apple Card. Jednak to nie wszystko, ponieważ Google, jak koledzy, stawia także na rozwój chmury. 

W międzyczasie Facebook – tak, dokładnie ten sam, na który wrzucamy fotki z dziećmi – zabawia się w usługi finansowe. I to, zdaje się, całkiem poważnie. Wystarczy przypomnieć Facebook Pay czy nawet Librę, która stanęła na razie w martwym punkcie.

Jednak w Indiach już w lutym pojawiła się na jego koncie licencja na uruchomienie cyfrowej platformy płatniczej. To, co wydarzy się na tej kanwie, dopiero się okaże. 

Tymczasem, jak się okazuje, na razie amerykański fintech ma chyba własnych faworytów!


View Comments
There are currently no comments.