Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

A teraz idziemy na jednego, a teraz idziemy FedNow mieć!


Tydzień otwieramy jeszcze weekendowym akcentem z pieśnią na ustach! A ów pieśń niesie za sobą nowy system płatności – FedNow, który planuje już Amerykańska Rezerwa Federalna (FED).

FedNow nietypowym gościem?

Tymczasem – nie wzruszajcie tak ramionami, jakby wcale Was to nie interesowało, ponieważ to nie będzie byle jaki system płatności.

FedNow to przede wszystkim szybkie, wydajne i wszechobecne płatności w czasie rzeczywistym! Co ważniejsze – wystrojone w technologię blockchain!

Wsiąść do pociągu FedNow…

Dotychczas Rezerwa Federalna nieco odstawała, a zabawa w pociąg spędzała jej sen z powiek. Co ważniejsze przyznał to sam gubernator i członek zarządu – Lael Brainard. Tymczasem przestarzałe rozwiązania przeobrażą się w płatności w czasie rzeczywistym, które to przyspieszą transakcje.

FedNow ma być więc przede wszystkim odpowiedzią banku centralnego na nowoczesne zapotrzebowania klientów.

Taki mały, taki duży może FedNow mieć!

Co prawda USA jest stołem płatności całodobowych, w którym zasiadają przede wszystkim goście pokroju Venmo czy Cell. Jednak ich usługi nie są dostępne na całym amerykańskim parkiecie.

Efektem tego ograniczenia jest wyśmiewanie aplikacji jako zamkniętych pętli. I to w towarzystwie!

A to dlatego, że aby z nich korzystać obie strony zmuszone są założyć konto, a to generuje szereg problemów. Dodatkowo aplikacje te nie są zintegrowane ze wszystkimi tamtejszymi bankami. Tymczasem kiecę podwija już FedNow i leci na parkiet z uniwersalną infrastrukturą dla małych i dużych banków.

fednow blockchain

FedNow na parkiecie płatności

Rada Gubernatorów przyklasnęła inicjatywie FedNow 4:1. A to wszystko dlatego, że w powietrzu wciąż wiszą obawy związane z Librą i jej płatnościami w czasie rzeczywistym.

Co ważniejsze – jeśli tradycyjna bankowość nie dotrzyma kroku nowej usłudze – przegra z kretesem przede wszystkim w ramach technologii blockchain. A przecież na potknięcie na parkiecie przy wszystkich taki gość nie może sobie pozwolić!

To jest do tańca kawałek, więc ruszaj, FedNow, ciałem!

Tymczasem FED, jak na człowieka z klasą przystało, nie demonstruje tego co ma pod spódnicą. Dlatego też, nie dowiecie się na czym zostanie zbudowany FedNow.

Jednak blockchain Ripple jest jednym z tych rozwiązań, które niewątpliwie udźwignie ciężar projektu. Ponadto ta technologia jest już wykorzystywana przez kilka banków. A dodatkowo Ripple Labs siedzi przede wszystkim w jednym stoliku grupy zadaniowej ds. szybszego przetwarzania płatności Rezerwy Federalnej.

Z kolei ten taniec będzie nieco wolniejszy – usługę FED planuje dopiero na 2023/24 r.


View Comments
There are currently no comments.