Płatności online

3 mln Polaków traci dostęp do pożyczek


Niemal 3 mln Polaków korzystających z legalnych źródeł finansowania na rynku kredytów konsumenckich zostanie wypchniętych do… szarej strefy w wyniku ustawy antylichwiarskiej! Czy Polak traci dostęp do pożyczek? Raport Dlaczego Polakom grozi wykluczenie finansowe przygotował CRIF, Federacja Konsumentów i Fundacja Rozwoju Rynku.

Czytaj też: Voiceboty PKO przeprowadziły ponad 15 mln rozmów z klientami

W efekcie analizy społeczno-ekonomicznej skutków wejścia w życie nowych przepisów dotyczących kredytów dla Polaków wiemy jedno. Ustawa antylichwiarska wprowadza szereg poważnych zmian. W tym na przykład obniżenie niemal trzykrotnie limitu kosztów pozaodsetkowych doliczanych do kredytów, z obecnych 55 do 20%.

Jak ta zmiana przyczyni się do wykluczenia finansowania Polaków?

Otóż może okazać się, że Polacy stracą dostęp do pożyczek! Gdyby nowe regulacje obowiązywały dla limitu w sierpniu tego roku – to aż 75% konsumentów, którym udzielono pożyczki nie otrzymałoby finansowani!

3 mln Polaków traci dostęp do pożyczek

3 mln Polaków traci dostęp do pożyczek

Z naszej analizy wynika, że po wejściu w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej liczba klientów obsługiwanych przez instytucje pożyczkowe zmniejszy się o ok. 60 proc. w porównaniu z liczbą Polaków, którzy otrzymują pożyczki na obecnych warunkach. Należy zastanowić się, co stanie się z resztą klientów, którzy nie będą w stanie pozyskać finansowania.

– Piotr Badura, wiceprezes zarządu CRIF Polska.

Co ciekawe, czterech na pięciu badanych odnotowało zwiększenie opłat i rachunków w gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co za tym idzie – zmiany na gorsze odczuwają przede wszystkim osoby powyżej 55 roku życia. 83% z nich wskazało wzrost kosztów utrzymania.

Czytaj też: Unique – jedyna taka karta od Pekao i Mastercard

Nasze doświadczenie uczy, że gdy nie znajdą go w legalnym źródle, trafią do szarej strefy. To z kolei sprawi, że poziom ich ochrony drastycznie spadnie, ponieważ w szarej strefie nikt nie przestrzega obowiązujących od 2011 r. przepisów ustawy o kredycie konsumenckim.

– Michał Herde, prezes warszawskiego oddziału Federacji Konsumentów.

Co ciekawe, pojawiła się tutaj także analiza obecnego stanu ochrony polskich konsumentów. W efekcie wiadomo już jedno – w Polsce mamy do czynienia z uregulowaniem rynku kredytów konsumenckich. 

Czytaj też: Płatności za parkowanie w Krakowie – w iMKA nowa oferta


View Comments
There are currently no comments.