Raporty
Posted By Admin

27% klientów na świecie korzysta z usług neobanków: raport EY 2021 NextWave Global Consumer Banking Survey


Najnowszy raport EY 2021 NextWave Global Consumer Banking Survey wskazuje, że z usług neobanków korzysta już a 27% konsumentów na świecie. Co więcej, dla 20% osób w wieku 25-34 lata to podstawowa instytucja finansowa. Powstanie super aplikacji oraz oczekiwania dotyczące jak największej personalizacji usług wymuszają przyspieszenie procesu digitalizacji. 

Tymczasem, bankowość przecież znajduje się teraz w momencie dynamicznej transformacji technologicznej. Ta z kolei obejmuje przede wszystkim powstawanie owych graczy na rynku w tej kwestii. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku serwisów streamingowych czy platform e-commerce, także w przypadku usług finansowych konsumenci zwracają się w kierunku cyfrowych rozwiązań oferowanych przez fintechy.

Usługi finansowe mają wielowiekową tradycję, u której postaw leżało budowane przez dekady zaufanie. Ostatnie lata to jednak dynamiczne przełamanie tego paradygmatu i wiodąca rola takich czynników jak sprawność operacyjna, łatwość obsługi i dostępność usług w każdym zakątku globu. W bardzo krótkim czasie banki, aby utrzymać swoich klientów, z tankowców musiały przeobrazić się w motorówki.

Janusz Zdrojewski, Lider obszaru architektury bankowej, EY Polska.

Czytaj też: Currrencycloud przejęte – Visa sfinalizowała transakcję!

Raport EY 2021 NextWave Global Consumer Banking Survey: fintechy stawiają na depozyty

Raport EY 2021 NextWave Global Consumer Banking Survey: fintechy stawiają na depozyty

Tymczasem, tradycyjne instytucje finansowe pozostają wciąż pierwszym wyborem dla konsumentów na świecie. Jednak aż 27% osób w skali świata korzysta z usług neobanków. 

Co ciekawe, kluczowym czynnikiem, którym fintechy konkurują z tradycyjnymi instytucjami finansowymi jest płynność oraz szybkość realizacji cyfrowych płatności.  Jednak neobanki dynamicznie rozszerzają swoje portfolio o usługi dotąd zarezerwowane tylko dla banków. W  efekcie tegoż blisko 79% osób korzysta także z produktów depozytowych. Co ciekawe – ta kwestia wyprzedza nawet cyfrowe płatności, na które wskazało 65% ankietowanych.

W międzyczasie, wyniki badania wskazują, że konsumenci mają przeświadczenie, że żadna instytucja finansowa nie zaspokoi w pełni potrzeb.  

Raport EY 2021 NextWave Global Consumer Banking Survey: fintechy stawiają na depozyty

Czytaj też: Lokata cyfrowych walut w Platon Life. To się dzieje naprawdę!

Podsumowania raportu EY 2021 NextWave Global Consumer Banking Survey wskazują także, że nawet największa sprawność operacyjna niknie przy braku zaufania. W tym aspekcie przewagę wciąż posiadają jednak instytucje finansowe. Tutaj na pierwszy plan wychodzi kilka czynników. Na przykład pewność dotycząca ochrony danych, posiadania poczucia wpływu czy możliwości realizacji spraw osobistych w innym oddziale bankowym.

W efekcie relacje z marką – 74% – a także zaufanie – 73% – mają kluczowe znaczenie przy podejściu od wybieranych instytucji finansowych. Dopiero później pojawiają się oferta produktowa (68%) czy poczucie kontroli (63%).

Wysokie oczekiwania klienci lokują także, a może przede wszystkim, w super aplikacji, czyli rozwiązań finansowych w ramach jednej aplikacji. 

Nie ulega wątpliwości, że od kontynuacji procesu cyfryzacji nie ma odwrotu. Jednakże będzie to wyścig nie na szybkość, a na odpowiedni balans. Wygra ten segment rynku, który zaoferuje najlepszy miks jakości usług, zaufania, personalizacji usług i ochrony danych. Aktualnie mocniejszą pozycję posiadają tradycyjne instytucje finansowe, jednak aktualnie pozostaje pytanie w jakim stopniu obronią swój rynkowy udział w przeciągu najbliższych lat.

Janusz Zdrojewski, Lider obszaru architektury bankowej, EY Polska.

Czytaj też: VISA: klienci chcą mniej klikania w bankowości mobilnej

Pełen raport przeczytacie tutaj.


View Comments
There are currently no comments.