Aktualności
Posted By Admin

ZELF, neobank w Messengerze pozyskuje dofinansowanie


Koncept neobanku bez aplikacji mobilnej to nowość, a nazywa się ZELF właśnie. Rozwiązanie funkcjonuje jako chatbot na przykład na Messengerze czy WhatsAppie. Fundusz 3VC powiadomił, żę zainwestował aż 2 mln USD w dalszy rozwój precedensu!

Mowa o austriackim funduszu, który w portfolio ma już platformę antyfraudową i KYC – spółkę Nethone. ZELF ma ambicje z kolei na to, by stać się pełnoprawnym bankiem. Nie zamierza jednak korzystać z żadnej aplikacji, a świadczyć usługi wyłącznie w social mediach i komunikatorach pokroju na przykład Messengera właśnie. To jeden z najciekawszych konceptów w sektorze fintech. Spółka działa już od 2018 roku i na pierwszy ogień wybrała francuski rynek. Kierowała się przede wszystkim grupą docelową, którą są przedstawiciele generacji Z, czyli ludzi tak młodych, że świat bez social mediów jest dla nich niemożliwy.

Tymczasem, twórcy ZELF wyszli z założenia, że użytkownik bez karty i rachunku powinien mieć możliwość pozyskania jej w 30 sekund. Aplikacje i webowe wersje serwisu są więc, jak na razie, zbędne z założenia. 

Popyt na tego rodzaju usługi jest więc silną zachętą  i przyczynkiem do dalszych wysiłków na rzecz rozwoju. 

Czytaj też: Płatności HotPay kolejny raz sponsorem Fame MMA!

zelf

ZELF, czyli trzecia generacja challenger banków

ZELF oficjalnie wystartował w kwietniu 2020 i od tego czasu odnotował już 470 tysięcy pre-orderów. Ponadto, już 13 tysięcy użytkowników we Francji korzysta z karty ZELF, a cała społeczność to już 34 tysięcy. Co ciekawe, fintech nawiązał także współpracę z bankami i został partnerem Facebooka i WhatsAppa.

Wynalazek jawi się więc jako przykład trzeciej już fali challenger banków, którzy wychodzą o krok dalej niż konkurencja. Wciąż jednak trudno dostrzec w jakim obszarze firma zamierza się monetyzować. Do uzyskania rentowności spółka musiała przecież porzucić model w pełni darmowych usług i zaoferować modele subskrypcyjne czy produkty finansowe pokroju kart i płatności tradycyjnych. 

Pojawia się więc pytanie czy w trzeciej fali będą to na przykład subskrypcje czy tylko reklama gigantów social media? Jedno jest na razie pewne – ZELF nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, wręcz przeciwnie – dopiero zaczyna.

Czytaj też: Automatyczne płatności Autopay w Lotos Biznes


View Comments
There are currently no comments.