Aktualności
Posted By Admin

UOKIK wysyła kredyty na roczne wakacje na podratowanie zdrowia


UOKIK podejmuje się kreatywnych rozwiązań, by walczyć ze skutkami epidemii koronawirusa. Jednym z nich są właśnie wakacje od kredytu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta chciałby, by każdy klient, którego męczy kredyt,  w obecnej sytuacji, mógł tę spłatę zawiesić na rok. Co więcej, sam UOKIK zakłada, że bankowość czy inny kredytodawca mógłby wówczas dać dyspensę od kredytu.

To wszystko przede wszystkim po złożeniu odpowiedniego wniosku przez samego klienta. 

Ponadto, terminy wynikające z umowy mogłyby przedłużyć się o 12 miesięcy. Dodatkowo, UOKIK chciałby także, by zaistniały ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytów.

uokik
uokik

UOKIK czeka

Tymczasem, jak na razie, nie wiadomo, czy przepisy wprowadzające w życie ideę UOKIKu zostaną zaaprobowane. Jednak, w niedzielę sam przewodniczący KNF.

Jacek Jastrzębski, na Twitterze.

Analizujemy ją z punktu widzenia odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców dotkniętych skutkami epidemii oraz utrzymania zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności.

W międzyczasie, warto jednak wspomnieć także o propozycji Związku Banków Polskich.

Ta z kolei, już w zeszłym tygodniu ogłosił, że kredytobiorcy mieszkaniowi czy konsumpcyjni  dostąpią możliwości zawieszenia spłaty na… 3 miesiące.

Co więcej, większość dużych banków jest już przygotowana na uproszczenie składania wniosków internetowych.

UOKIK mierzy za wysoko? Instytucje finansowe nie są gotowe?

Tymczasem warto zadać sobie także pytanie czy same instytucje finansowe są gotowe udźwignąć ideę UOKIKu.

A ponieważ głos zabrał Związek Przedsiębiorstw Finansowych, czyli ten zrzeszający na przykład firmy pożyczkowe – ów wdrożenie może okazać się bardzo trudne.

 Wprowadzenie zawieszenia wykonania umowy o kredyt konsumencki i umowy o kredyt hipoteczny na okres 365 dni, oraz drastyczne ograniczenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu uważamy za całkowicie niezasadne, wysoce szkodliwe i w praktyce likwidujące część podmiotów rynku finansowego.

oświadczenie ZPF.

View Comments
There are currently no comments.