Aktualności
Posted By Admin

Tradycyjne pożyczki słabną, płatności odroczone wciąż do przodu


Liczba zakupów finansowanych za pomocą płatności odroczonych zbliża się do poziomu 400 tys. transakcji w miesiącu. Tradycyjne pożyczki z kolei słabną.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego wraz z dostawcą informacji kredytowych podsumowała funkcjonowanie sektora pożyczek odroczonych w Polsce. W sierpniu 2022 działające tutaj firmy udzieliły finansowania o wartości ponad 124 mln PLN. To blisko 94% więcej, niż w analogicznym okresie 2021.

Czytaj też: Apple Tap to Pay z szerszym wsparciem. PayPal zapowiada integrację

Co ciekawe, w omawianym okresie pomioty z segmentu BNPL udzieliły blisko 380 tys. pożyczek, a więc dwa razy więcej niż przed rokiem! To z kolei oznacza, że z rozwiązań tego typu skorzystało 220 tys. klientów. Średnia wartość pojedynczej pożyczki z kolei wyniosła 323 PLN. 

Równocześnie, fundacja podzieliła się także danymi dotyczącymi sektora tradycyjnych pożyczek pozabankowych. Okazuje się, że branża udzieliła wówczas finansowania o wartości 1,11 mld PLN. W tym czasie przyznano blisko 300 tys. pożyczek. Średnia kwota pożyczki we wrześniu wyniosła ponad 3,6 tys. PLN.

Tradycyjne pożyczki

Tradycyjne pożyczki słabną, płatności odroczone wciąż do przodu

Co ciekawe, przywołanie liczby wskazują na bardzo dynamiczny rozwój rynku płatności odroczonych. Trzeba jednak mieć równocześnie na uwadze, że wysokie wzrosty wciąż są efektem stosunkowo niskiej bazy. Należy równocześnie odnotować, że sierpień to zaledwie 6,5% klientów firm pożyczkowych skorzystało równolegle z finansowania BNPL. Oznacza to, że bazy klientów tych segmentów przenikają się w raczej ograniczonym stopniu. Z kolei same płatności odroczone zaspokajają inne potrzeby konsumentów.

Czytaj też: Stokenizowana sztuka w Pekao – zobacz wystawę w Galerii PeoPay

Tymczasem, twórcy raportu podsumowali także III kwartał 2022 na rynku pożyczkowym. Branża w tym okresie udzieliła finansowania na łączną kwotę 3,39 mld PLN. Oznacza to więc wzrost o blisko 2,4% w stosunku do II kwartału tego roku. 

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego podaje dodatkowo, że reprezentuje instytucje posiadające 60% udział w polskim rynku pożyczek pozabankowych. 

Czytaj też: Płatności kryptowalutami za codzienne zakupy w Revolut


View Comments
There are currently no comments.