Raporty
Posted By Admin

Raport NBP: płatności zbliżeniowe – nikt nie wkłada kart do terminala…


Łączna wartość takich operacji przekroczyła 94 mld PLN. To z kolei o aż 18% więcej niż w pierwszym kwartale. Raport NBP mówi jasno – płatności zbliżeniowe to siła. 

Co więcej, z dokumentu wynika, że na koniec czerwca plastików było w Polsce ponad 44 mln, przy czym aż 68% z nich było aktywnych. Podstawową kategorią kart w Polsce pozostają wciąż te debetowe – ponad 82% ogółu. 

raport nbp

W międzyczasie, raport NBP wskazuje także, że wiodącą organizacją na rynku jest Visa – prawie 51% wydanych kart nad Wisłą posiada przecież logo tej firmy właśnie. Przewaga nad Mastercardem nie jest duża, bo do tego należy przecież ponad 48% rynku.

Tymczasem, na koniec drugiego kwartału kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych było ponad 39 mln – 88,5% wydanych plastików. Liczba wszystkich instrumentów płatniczych oferujących takie rozwiązanie przekroczyła jednak 45 mln. Kartami bezstykowymi przeprowadzono w II kwartale ponad 1,6 mld transakcji, czyli.. ponad 260 mln więce. 

W efekcie, w omawianym okresie udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wynosił ponad 96%. Łączna wartość tych transakcji przekroczyła więc 94 mld PLN.

Raport NBP podaje także, że w okresie kwiecień-czerwiec przy użyciu takich kart zrealizowano ponad 43 mln transakcji w internecie. To aż 7% więcej niż w poprzednim kwartale. W porównaniu z analogicznym okresem poprzednich lat – zdecydowanie wzrosły.

Czytaj też: Czy PayPal kupi Pinterest? Na to się zanosi!


View Comments
There are currently no comments.