Aktualności
Posted By Admin

Odroczone płatności to już 10% całego rynku pożyczkowego


W sierpniu tego roku Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego wspólnie z CRIF jako pierwsza na rynku publikuje wydzielone dane sektora pożyczek buy now pay later. Odroczone płatności udzieliły – tylko w czerwcu – finansowania o wartości 95 mln PLN. W tym samym okresie sektor tradycyjnych pożyczek udzielił finansowania o wartości 1,16 mld PLN. W lipcu z kolei wartość spadła o niewiele ponad 4%.

Czytaj też: Banki polskie mają już ponad 11,3 mln blikowiczów

Co ciekawe, dane z sektora BNPL pokazują zupełnie inny obraz rynku niż w przypadku tradycyjnych firm pożyczkowych. Liczba pożyczek i unikalnych klientów jest niemal taka sama jak w tradycyjnych firmach pożyczkowych. Jednak wartość tego rynku stanowi blisko 10% wartości finansowania udzielanego przez firmy pożyczkowe.

Lipiec tego roku był dobrym okresem dla firm pożyczkowych. W tym miesiącu udzielono pożyczek na kwotę 1,11 mld PLN. To z kolei wiąże się z 28,8% wzrostem r/r. Średnia kwota pożyczki w lipcu wyniosła  3624 PLN i była wyższa o jedynie 5,9% r/r.

Czytaj też: Liczba oddziałów bezgotówkowych rośnie – banki mają ich już ponad 600

Odroczone płatności to już 10% całego rynku pożyczkowego

Lipiec przyniósł wyhamowanie aktywności rynku pożyczek – obserwowaliśmy nieznaczne spadki wszystkich analizowanych danych w ujęciu miesiąc do miesiąca. Spadek ten jest powiązany prawdopodobnie z sezonem wakacyjnym, który charakteryzuje się niższą aktywnością klientów. Niewielkie wyhamowanie widoczne jest także w danych sprzedażowych. Liczba udzielonych pożyczek spadła do ok. 308 tys. wobec 361 tys. odnotowanych w czerwcu, co oznacza spadek o 2,7 proc.

– Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Rówocześnie dane z sektora BNPL pokazują zupełnie inny obraz rynku niż w przypadku tradycyjnych firm pożyczkowych. W efekcie, okazuje się, że liczba pożyczek i unikalnych klientów jest prawie taka sama jak w tradycyjnych firmach pożyczkowych. 

Czytaj też: Bezgotówkowe zbiórki nie tylko w internecie

Średnia kwota pożyczki w przypadku BNPL to 315 PLN, co dobrze charakteryzuje ten segment, który zawiera zobowiązania raportowane w Credit-Check.pl związane z odroczoną płatnością oraz innymi produktami kredytowymi, udzielanymi przez podmioty działające w branży e-commerce. Niemal 86% pożyczek z tego segmentu to pożyczki nie przekraczające 500 PLN w momencie ich udzielenia. W czerwcu 3,9% klientów firm pożyczkowych skorzystało równolegle z finansowania BNPL, co oznacza, że bazy klientów tych segmentów przenikają się w ograniczonym stopniu i BNPL zaspokaja inne potrzeby konsumentów.

– Piotr Badura, Wiceprezes CRIF.

Czytaj też: Mikrofirmy zaciągają coraz mniej kredytów – raport BIK


View Comments
There are currently no comments.