Aktualności
Posted By Admin

Odroczone płatności dopiero ruszają, a już prezentują takie wyniki finansowe!


Polska dopiero staje się krajem płynącym płatnościami później, jednak już teraz widać, że 2019 to złoty rok dla nowej metody! Płatności odroczone przejmują rynek! 

Wyniki finansowe startupów fintech, które oferują właśnie odroczone płatności wskazują, że wszystko idzie po jak najlepszej myśli. Jednak wciąż to 2020 będzie sprawdzianem tego, co udało się im osiągnąć. Mowa przede wszystkim o pandemii i wzroście popularności e-commerce i tym, czy idą ze sobą w parze.

W międzyczasie pojawiło się także gros innych problemów związanych na przykład z kredytami konsumenckimi. Jednak kup teraz, zapłać później robi karierę nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Globalni liderzy porkoju Klarny, Afterpay czy Affirm to spółki z plakietką jednorożców. A to nie wszystko, ponieważ lista klientów nie kończy się na kilkunastu milionach, a wciąż rośnie!

Za podobną strategię wziął się więc i PayPal…

Odroczone płatności jadą na polskim jednorożcu fintech?

Tymczasem, mimo że Polska to jeden z mniejszych rynków dla tego rodzaju działalności… Okazuje się niezwykle konkurencyjną areną, na której o odroczone płatności walczą PayPo, Twisto i Monedo. A to z pewnością nie koniec zawodników!

KRS zanotował już pierwsze sprawozdania finansowe lendtechów z branży. Jak się prezentują?

Twisto i raz, i dwa, i… raz, dwa, trzy – płacisz Ty!

Ano, Twisto na przykład w minionym roku osiągnęło blisko 203 tys. PLN przychodów przy 12,2 mln straty. Jednak działalność operacyjną rozpoczęła dopiero w IV kwartale 2019 więc rozpęd brała zaledwie trzy miesiące!

2019 rok był dla Twisto Polska rokiem intensywnych inwestycji w rozwój produktu i ekspansję na polskim rynku. Pod koniec października wprowadziliśmy w Polsce główne produkty Twisto, czyli kartę i aplikację, a następnie intensywnie rozwijaliśmy aplikację, niemal co miesiąc dodając nowe funkcjonalności do oferty dla polskich klientów. (…) Rok 2020 zakończymy ze zdecydowanie lepszymi wynikami, m.in. dzięki przychodom, które pozyskujemy już z udzielonego kredytu. Klienci Twisto przy pomocy aplikacji mogą przesunąć dowolny wydatek nawet o 45 dni za darmo lub na późniejszy okres, za opłatą. Liczba klientów, którzy korzystają z tej drugiej opcji sukcesywnie rośnie. W sierpniu 2020 r., który był miesiącem rekordowym, z tej drugiej możliwości korzystało 45 proc. aktywnych użytkowników Twisto.

Jabłońska-Twaróg. Spółka planuje osiągnięcie rentowności już w 2022 roku.

PayPo i odroczone płatności to jest to, co Polak lubi najbardziej…

płatności odroczone

To, co podziało się w PayPo – zachwyca! Przy przychodach 3,25 mln PLN, strata netto wyniosła zaledwie 1,57 mln. 

Strata była zgodna z budżetem i była wynikiem nakładów spółki na prace rozwojowe, które zaowocowały w bieżącym roku. Jest to normalna sytuacja na tym etapie rozwoju. Wyniki I połowy 2020 pokazują, że była to słuszna strategia. W 2020 prognozujemy 6-krotny wzrost przychodów (do 19 mln zł) oraz zysk na poziomie zarówno operacyjnym jak i netto. Przewidujemy, że PayPo osiągnie 5-7% udział w wolumenie płatności w ciągu najbliższych 3 lat. 

Radosław Nawrocki, prezes PayPo.

Odroczone płatności biorą rozbieg

Tymczasem, miniony rok był zaledwie startowym dla odroczonych płatności. Teraz będzie tylko lepiej! I to z pewnością, ponieważ potencjał jest iście zaskakujący. Może świadczyć o  tym na przykład powstanie Allegro Pay, czyli własny lendtech na fundamentach starego FinAi. Jego wyniki z kolei zobaczymy prawdopodobnie już jesienią.

Jednak, wracając – prawdziwym sprawdzianem okaże się rok 2020. Wówczas sprawdzimy jak bardzo pandemia dokręciła śrubę zarówno lendtechom, jak i klientom. Co więcej, koronawirus obudził przecież  e-commerce. Skokowy wzrost z 57% do 72% może okazać się kluczowy dla dalszego rozwoju! I tego się trzymajmy!

Czytaj też: Pójdźmy wszyscy do Allegro, do płatności PayPo!


View Comments
There are currently no comments.