Aktualności

Nowelizacja: ustawa o usługach płatniczych. Co się zmienia?


Ustawa o usługach płatniczych podpisana. Tzw. ustawa o gotówce obliguje przedsiębiorców do przyjmowania zapłaty od konsumentów w formie gotówki właśnie. Z dopuszczalnymi wyjątkami.

Tymczasem, projekt ustawy gwarantującej powszechną akceptację gotówki złożył w sejmie prezydent RP. Dokonał tego z kolei na wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pomysłodawcy zmian powoływali się na konieczność zagwarantowania wolności wyboru metody płatności. Ustawa w nowej formie z kolei, według nich, ma zapobiegać przede wszystkim wykluczeniu finansowemu i społecznemu osób korzystających z gotówki.

Zgodnie z nowelizacją każda oferta zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług skierowana do konsumentów ma gwarantować możliwość dokonania zapłaty w formie gotówkowej.

Czytaj też: Mastercard wprowadza płatności z zakresu BNPL

Ustawa o usługach płatniczych

Nowelizacja: ustawa o usługach płatniczych. Co się zmienia?

Co ciekawe, nakaz akceptacji gotówki nie jest bezwzględny. Przewidziano w ramach regulacji pewne wyłączenia, na przykład w przypadku zakupów internetowych, w miejscach bez obecności personelu. 

Tymczasem, Fundacja Polska Bezgotówkowa i Związek Banków Polskich nie podzielają jednak stanowiska Narodowego Banku Polskiego. W efekcie, zdaniem Polski Bezgotówkowej status obrotu gotówkowego w Polsce nie jest zagrożony. 

W międzyczasie, Związek Banków Polskich zajmując stanowisko w tej sprawie zwrócił uwagę na możliwość niedoinwestowania obszaru bezgotówkowego, w przypadku skupienia się na promocji płatności gotówkowych. Według ZBP kierunek reform legislacyjnych powinien zmierzać do zmian, które zachęcą jednak do płatności bezgotówkowych.

Czytaj też: System HotPay nie wspiera tylko największych – czas na lokalsów!


View Comments
There are currently no comments.