Systemy płatności
Posted By Admin

Nowe regulacje dot. kryptowalut


31 października tego roku weszły w życie nowe regulacje dot. kryptowalut. W praktyce dotyczą przede wszystkim kantorów wymiany kryptowalut oraz giełd. Co ciekawe, znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z marca 2018 roku przewiduje… Obowiązek uzyskania wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych dla podmiotów świadczących takie usługi, jak:

  • wymiana pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
  • wymiana pomiędzy walutami wirtualnymi,
  • pośrednictwo w powyższej wymianie,
  • prowadzenie rachunków, w tym prowadzenie transakcji ich wymiany.

Dodatkowo, wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać przede wszystkim imię i nazwisko, albo nazwę firmy, numer z rejestru przedsiębiorców KRS, wskazanie świadczonych usług w zakresie walut wirtualnych, podpis elektroniczny, zaufany albo osobisty składającego wniosek.

Tymczasem, obok złożenia wniosku ze wskazaniem powyższych danych – konieczne jest spełnienie kilku kolejnych istotnych wymogów. Do osób, które będą chciały prowadzić działalność, będzie trzeba udowodnić niekaralność, co do przestępstw wskazanych w Ustawie. Mowa tutaj przede wszystkim o przestępstwach umyślnie przeciwko wymiarowi sprawiedliwości czy obrotowi gospodarczemu, jak również przestępstwa skarbowe.

W międzyczasie pojawia się także wymóg konieczności ukończenia szkolenia lub kursu obejmującego prawne lub praktyczne zagadnienia związane z działalnością w zakresie waluty wirtualnych. Albo wykonywanie przez okres co najmniej roku czynności związanych z działalnością w zakresie kryptowalut.

Czytaj też: Aion Bank podnosi oprocentowanie kont oszczędnościowych!

Nowe regulacje  kryptowalut

Nowe regulacje dot. kryptowalut

Podmiotu, które prowadzą działalność w zakresie kryptowalut już od 2018 roku są instytucjami obowiązanym w rozumieniu przepisów AML. W efekcie, wiąże się głównie z obowiązkiem stosowania środków bezpieczeństwa finansowego.

Warto także dodatkowo, by każdy podmiot zweryfikował, czy dopełnił wymogu aktualizacji oceny ryzyka, co zgodnie z Ustawą powinno mieć miejsce co najmniej raz na 2 lata.

W międzyczasie, uległ rozszerzeniu także katalog transakcji, w przypadku których podmioty z branży krypto zobowiązane będą… Do realizacji obowiązków wynikających z Ustawy. Mowa tutaj przede wszystkim o obowiązku stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w przypadku dokonywania transakcji z wykorzystaniem waluty wirtualnej o równowartości 1000 euro lub większej.

Dodatkowo, wprowadzonym zmianom można nieco zarzucić. Nie w pełni odpowiada specyfice branży lub są dość nieprecyzyjne. Z drugiej jednak strony warto też docenić próbę uregulowania prawnego stosunków w tej branży. 

Czytaj też: Spark wprowadza płatności za autostrady!


View Comments
There are currently no comments.