Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Napad na bank? Panu już podziękujemy! Czas na… bankomaty!


Związek Banków Polskich podjął się publikacji raportu sektora bankowego za zeszły rok. Co z tego wynika? Ano, przede wszystkim tyle, że przestępczość kołem się toczy. A chodzi głównie o napady na bank. W zasadzie – ich brak. A ponieważ w zeszłym roku doszło jedynie do 11 sztuk takich precedensów – zdawałoby się, że świat zmierza ku lepszemu. Jednak… przestępcy przerzucili się na bankomaty!

Tak, dobrze czytacie. Przestępczość w placówkach bankowych nieco odchodzi do lamusa.

Nie wiadomo, czy chodzi  o to, że placówek jest po prostu mniej, czy o to, że… bankomaty są jednak łatwiejszym przedmiotem działalności branży przestępczej. 

Im więcej ataków na bankomaty, tym mniej na placówki bankowe?

Tymczasem, jak czytamy w raporcie ZBP – ubiegły rok zdecydowanie przybrał w pasie jeśli chodzi o kwestie kradzieży w bankomatach. Podczas, gdy zaledwie 11 razy podjęto próbę napadu na placówkę – aż 165 precedensów zanotowano dla bankomatów.

Stąd z kolei, łącznie, skradziono aż 6,1 mln PLN. Dla porównania w 2018 r. przypadków było 125, a te przyniosły 4,5 mln PLN strat.

bankomaty

Należy zauważyć, że tylko nieco ponad 2/5 bankomatów było własnością banków – 73, pozostałe innych operatorów. Z ATM bankowych skradziono ok. 4,37 mln PLN, tj. najwięcej w dotychczasowej historii. Ubiegłoroczne straty banków stanowiły bez mała 3/4 gotówki ukradzionej z wszystkich ATM. Z 51 do 76, tj. o 1/2 wzrosła liczba ataków na bankomaty z użyciem substancji wybuchowych, a z 7 do 8 usiłowań i skutecznych kradzieży urządzeń po wyrwaniu ich z mocowań.

fragment raportu.

Bankomaty łatwym łupem?

Jednak autorzy raportu zwracają uwagę przede wszystkim na jedną kwestię. Chodzi tutaj o kradzieże z bankomatów, które to przynoszą zdecydowanie wyższe zyski złodziejom, niż precedensy w placówkach.

Co więcej, mimo to, wciąż zagrożone są nieco niższą karą pozbawienia wolności. W efekcie, jak tu nie kraść z bankomatów, gdy można mieć więcej (zysku) za mniej (kary)? No, to przecież samo aż kusi.

Jak zarysuje się 2020 rok pod względem ów występków?

Teraz, w obliczu pandemii, opcje są dwie. Albo podobnych wydarzeń będzie więcej, albo nawet złodzieje wychodzą z założenia, że #zostanwdomu to najlepsze wyjście na ten czas. A co więcej, nie wyściubiają nosa, nawet w kwestiach biznesowych.

To jednak dopiero okaże się, gdy na światło dzienne wyjdzie kolejny raport. Wierzymy, że bankomaty, mimo wszystko, miały się na baczności.


View Comments
There are currently no comments.