Bez kategorii
Posted By Admin

Kryptowaluty w Rosji: bank centralny dokręci śrubę cyberpieniądzom


Rosyjski bank centralny proponuje zakazanie działalności pt. kryptowaluty w Rosji. Jego zdaniem mają one niekorzystny wpływ na prowadzenie polityki pieniężnej kraju. Bank Rosji zwraca uwagę na wahania kursów, aktywność oszustów, a przede wszystkim konkurencję z oficjalnym pieniądzem.

W czwartkowym dokumencie pt. „Kryptowaluty: trendy, ryzyka i regulacje” Bank Rosji wzywa do nałożenia poważnych ograniczeń na branżę krypto. 

Co ciekawe, mowa tutaj przede wszystkim o zakazie handlu, kopania, obsługi płatności kryptowalutami, organizowania obiegu, czy inwestowania w tego typu tokeny przez instytucje finansowe. Takie przepisy dotknęłyby indywidualnych inwestorów, ale nie tylko, bo także giełdy kryptowalut.

Czytaj też: Blokada karty Visa w Wielkiej Brytanii? Amazon jednak rezygnuje!

Tymczasem, sam bank centralny Rosji czeka na odpowiedź uczestników rynku, którzy z kolei mają czas do 1 marca bieżącego roku. 

W międzyczasie, oszacowano, że wolumen transakcji z wykorzystaniem kryptowalut dokonywanych przez obywateli Rosji wyniósł 5 mld dolarów. Warto jednak zaznaczyć, że Rosja pracuje nad cyfrowym rublem – czyli walutą cyfrową banku centralnego (CBDC).

To kolejna zła informacja dla rynku kryptowalut. Zgodnie z danymi z zeszłego roku Rosja odpowiadała za 11,2% mocy obliczeniowej wykorzystywanej do kopania bitcoina. 

kryptowaluty w Rosji

Kryptowaluty w Rosji: bank centralny dokręci śrubę cyberpieniądzom

Rosyjski bank centralny tłumaczy, że kryptowaluty przede wszystkim ograniczają suwerenność polityki pieniężnej. Z kolei jeśli weźmiemy na tapet główne ryzyka w tym sektorze to notujemy: 

  • duże wahania kursów,
  • aktywność oszustów,
  • konkurowanie kryptoaktywów z oficjalnym pieniądzem.

Zdaniem Rosji dalsza popularyzacja kryptowalut może sprawić, że obywatele zaczną wycofywać swoje realne pieniądze z rosyjskiego sektora finansowego.  W efekcie ograniczając możliwości inwestycyjne, a przede wszystkim szanse rozwoju ekonomicznego kraju. Z kolei kopanie, czy też wydobywanie kryptowalut ma być „zbędnym wykorzystaniem energii elektrycznej”.

Obecnie na świecie nie ma usystematyzowanego podejścia do tematu regulacji kryptowalut i operują one w tak zwanej szarej strefie. Niemniej coraz więcej krajów decyduje się na zakazanie tego typu działalności (chodzi tutaj głównie o Chiny) lub zacieśnienie wymogów w kwestiach AML.

– czytamy w dokumencie.

Czytaj też: SoftPOS od Fiserv: z aplikacji korzysta już ponad tysiąc użytkowników!


View Comments
There are currently no comments.