Aktualności
Posted By Admin

Inwestycja w fintech w martwym punkcie


Inwestycja w fintech nieco się zmienia. Pierwszy kwartał 2020 roku przyniósł 6,1 mld USD finansowania, co z kolei oznacza blisko 20% spadek w porównaniu do zeszłego roku. Co więcej, to najgorszy wynik od aż 2017 roku.

Te niewiele ponad 6 mld przyniosły 404 transakcje. Tak przynajmniej rzecze CB Insights.W 2017 roku było jednak gorzej, ponieważ wówczas inwestycja w fintech oparła się o niewiele więcej niż 3 mld USD. Jednak to wciąż nie pociesza.

W międzyczasie w samej Azji finansowanie podobnych działalności spadło blisko o 70% przy równoczesnym spadku transakcji o 23%. Z kolei Europa całkiem trzyma poziom, ponieważ tutaj broni nas Revolut, który pozyskał 500 mln USD, czy Quonto z 115 mln.

inwestycja w fintech

Inwestycja w fintech choruje na koronawirusa

Tymczasem, sam raport CB Insights pokazuje, że inwestorzy z pewną rezerwą podchodzą jednak do branży finansowo-technologicznej. Przede wszystkim tych podmiotów, które są u progu swojej działalności. W efekcie ci środki skupiają raczej przy sobie i na tym, co mają już w portfelu.

W efekcie, 2020 prognozuje się jako jeden z trudniejszych, przede wszystkim dla firm, które liczyły na wyższe wyceny. Zeszły rok i inwestycja w fintech wyniosła 35 mld USD.

I to właśnie był najlepszy rok w historii. Tymczasem, w 2020 będziemy otwierać szampana jeśli inwestycje przekroczą 30 mld.

Jak się ma polska inwestycja w fintech?

Ano, jak się okazuje – niespecjalnie. To, co w Polsce uznawane jest za inwestycję w fintech w stopniu emocjonującym, w innych krajach dotyka firmy już w rundzie seed.

Dlatego też, jak na razie, nie mamy się, zdaje się, czym pochwalić. Jednak do końca roku jeszcze trochę czasu, więc szczerze wierzymy, że sytuacja się nieco odwróci.


View Comments
There are currently no comments.