Systemy płatności
Posted By Admin

Handlarze opinii w sieci pod okiem UOKiKu


Handlarze opinii w sieci właśnie trafili pod lupę UOKiKu. Jeden z przedsiębiorców musi zapłacić 40 tys. PLN, a to nie pierwszy raz, gdy sypią się kary. I, co ważne, nie ostatni. UOKiK nałożył na firmę Agencja City Damian Trzciński karę w wysokości 40 tys. PLN za handlowanie opiniami w internecie. Przedsiębiorstwo oferowało przede wszystkim pozyskiwanie opinii w Google. 

W kontekście kilkumiesięcznego postępowania UOKiK ustalono, że działalność firmy polegała wyłącznie na… Wprowadzaniu konsumentów w błąd. Z kolei autorami tych opinii często byli sami… Zleceniodawcy.

Czytaj też: Przyszłość Twisto – fintech pozbędzie się większości aktywów zagranicznych

Agencja City zobowiązana została do zamieszczenia odpowiedniego oświadczenia na stronie firmy w sprawie decyzji UOKiK. Można ją znaleźć pod adresem googleopinie.pl. Sam komunikat z kolei widoczny będzie też na stronie Facebooka przez trzy miesiące.

Czytaj też: Regulacja na rynku płatności odroczonych jest konieczna – zdanie NBP

Handlarze opinii w sieci

Handlarze opinii w sieci pod okiem UOKiKu

UOKiK równocześnie poinformował o podobnej sprawie. Ta jednak jest jeszcze na etapie przedstawiania zarzutów. Mowa o firmie J&J Jakub Brożyna, która także w ocenie urzędu – sprzedawała fałszywe opinie. Grozi jej kara w wysokości do 10% obrotu.

Czytaj też: Konto Oszczędnościowe w Pekao – czym bank kusi klientów?

Tymczasem, Agencja City nie jest pierwszą firma ukaraną za handel opiniami czy recenzjami. Wcześniej takie posypały się wobec SN Marketing czy Opinie.pro. W kontekście tej pierwszej decyzja się uprawomocniła, a sama firma z kolei zamieściła oświadczenie. Z kolei Opinie.pro – jeszcze nie mają prawomocnej decyzji, poniewaz przedsiębiorca odwołał się do sądu.

W międzyczasie trzeba zaznaczyć, że o podobnych karach i sprawach zapewne jeszcze w najbliższym czasie usłyszymy. UOKiK już od jakiegoś czasu uważniej monitoruje rynek e-commerce, handlu recenzjami i prowadzi kilka postępowań.

UOKiK zapowiada równocześnie, że rozpocznie „szerokie działania” wobec e-commerce w tym zakresie w II kwartale 2023 roku.


View Comments
There are currently no comments.