Aktualności
Posted By Admin

Europejski Bank Centralny ostrzega przed kryptowalutami


Europejski Bank Centralny podczas spotkania w Monachium stwierdził jasno: stablecoiny są zagrożeniem dla stabilności finansowej. Co więcej, eksperci mają wątpliwości także w kwestii Libry – cyfrowej waluty Facebooka.

Ta druga z kolei to kryptowaluta powstała z ramienia Facebooka, której wprowadzenie na rynek spodziewane jest w kolejnym roku. I to już w styczniu. Facebook zapowiedział ją już, co prawda, dwa lata temu. Początkowo wszyscy byli pełni entuzjazmu – a przede wszystkim portal social media. Projekt jednak w międzyczasie przygasł z uwagi na wszelkie kontrowersje – Libra równa się zagrożenie dla stabilności finansowej.

Co ważniejsze, z konsorcjum Libry wycofali się także partnerzy. Dlatego też, przez chwilę wydawało się, że Facebook odpuści temat kryptowaluty. Jednak nic  z tych rzeczy – Libra w postaci stablecoin opartego na dolarze amerykańskim ma ujrzeć światło dzienne już niebawem.

europejski bank centralny

Europejski Bank Centralny jasno jednak daje do zrozumienia, że stablecoiny stwarzają ryzyko kredytowe, rynkowe i płynnościowe. Dodatkowo, istniałaby przecież także możliwość mitygacji tych ryzyk. Tutaj jednak na pierwszy plan wychodzą emitenci, którzy deponują równowartość emisji w bankach centralnych. Jednak to rozwiązanie okazuje się nie do przyjęcia, ponieważ oznaczałyby zgodę banków centralnych na outsourcing praw do emisji pieniądza. A to wydarzyć się nie może.

Czytaj też: Polski SoftPOS podbija Hiszpanię i Bliski Wschód!

Europejski Bank Centralny załamuje ręce

Tymczasem, ambicje giganta social mediów przynoszą też i pozytywne efekty. Przede wszystkim przyspieszyły prace nad digitalizacją walut narodowych, a głównie euro. Europejski Bank Centralny nie kryje się także z tym, że wprowadzenie cyfrowego euro to tylko kwestia czasu. Z kolei politycy zostawiają sobie otwartą furtkę jeśli mowa o cyfryzacji. Decyzja jednak została już podjęta.

Co ciekawe, digitalizowana wersja euro ma być zaprojektowana tak, by funkcjonować kompatybilnie z dotychczasową infrastrukturą płatniczą. Ponadto ma także okazać się synergią z innymi elementami strategii transformacji cyfrowej w UE. Mowa tutaj na przykład o e fakturach, czy e paragonach i tożsamości cyfrowej.


View Comments
There are currently no comments.