fintech
Posted By Admin

Cyfrowa piaskownica PSD


W międzyczasie, gdy spotkanie Komisji Nadzoru Finansowego trwało w najlepsze – urząd zabrał się za nową strategię, w której na środku leży cyfrowa piaskownica regulacyjna PSD!

Jednak strategia pt. „Cyfrowa Agenda Nadzoru” planuje uderzyć przede wszystkim w obszary: wsparcie fintech i cyberbezpieczeństwo.

Dodatkowo także: Urząd elektroniczny i nowe zjawiska rynku finansowego.

To ostatnie z kolei zawiera w sobie na przykład aktywa cyfrowe, czyli regulacje klasyfikacji i obrotu aktywami. Ponadto także crowdfounding inwestycyjny czy rozwiązania technologiczne – przede wszystkim social media i robodoradztwo.

Cyfrowa piaskownica PSD o dwóch twarzach

Efektem ów posiedzenia są na przykład dwie twarze cyfrowej piaskownicy PSD.

Co więcej, wirtualny sandbox na początku przybierze postać właśnie piaskownicy PSD2 – czyli dla tych podmiotów obracających się na przykład w open banking lub usługach AIS i PIS.

Następnym obliczem będzie ta oparta na technologii blockchain.

Dodatkowo, Komisja Nadzoru Finansowego planuje także wdrożenie środowiska testowego podmiotom, które zajmą się analizą własnych rozwiązań w wybranych technologiach, na przykład interfejsy API czy DLT.

piaskownica psd

Piaskownica PSD macza płatności w startupach

Tymczasem, do precedensu w piaskownicy będą mogły dołączyć przede wszystkim te fintechy, które przepuści strażnik cyfrowego piasku – Program Innovation Hub.

A ponieważ środowisko testowe łączy się bezpośrednio z możliwością skorzystania z Programu – rosną także synergiczne korzyści przede wszystkim dla startupów z branży fintech.

Pogrupowanie i uporządkowanie norm, które oddziałują na sposób prowadzenia działalności gospodarczej jest wyzwaniem często nawet dla dużych organizacji.

Z drugiej strony brak postępowania zgodnie z tymi normami może prowadzić do materializacji ryzyk „compliance’owych”.

Dlatego też UKNF planuje stworzyć narzędzie ułatwiające orientację w aktualnych uwarunkowaniach regulacyjno–nadzorczych – tzw. interaktywne kompendium wiedzy, w którym podmiot prowadzący działalność nadzorowaną odnajdzie niezbędne dokumenty pomocne w jego funkcjonowaniu.

fragment strategii.

View Comments
There are currently no comments.