Płatności online
Posted By Admin

Bitcoin musi się globalnie uregulować!


Christine Lagarde mówi jasno – cyfrowe euro powinno pojawić się jak najszybciej, a już z pewnością w ciągu pięciu lat. Bitcoin przecież nie stanowi dla niego żadnej alternatywy.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego, podczas konferencji Reuters Next, skrytykowała bitcoina po całości. Według niej jest to aktywo spekulacyjne, a biznesy, które istnieją z jego pomocą są, jak twierdzi, zabawne. Co więcej, wskazała, że kryptowaluta stanowi narzędzie do prania pieniędzy. To z kolei ma miejsce, gdy cena kryptowaluty zbliża się do granicy 40 tys. dolarów. Wówczas zainteresowanie nią wyrażają nie tylko pasjonaci cyfryzacji, ale i… firmy i instytucje!

Dlatego też, bitcoin został wezwany do uregulowania się, i to oczywiście, na poziomie globalnym. Co ważniejsze, Lagarde nie jest sama w tych osądach… 

Mowa przede wszystkim o państwach i urzędach, które coraz baczniej przyglądają się cyfrowym walutom. Ministerstwo Finansów na przykład już działa nad stworzeniem rejestru podmiotów działających na rynku walut wirtualnych. Te zmiany z kolei wynikają głównie z planowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Co ten Bitcoin?

W międzyczasie, pojawiło się także ostrzeżenie samej Komisji Nadzoru Finansowego, która ostrzega przed inwestowaniem właśnie w kryptoaktywa. KNF mówi przede wszystkim o pochopnym lokowaniu oszczędności w takie instrumenty płatnicze.

Jednak nie ma się co dziwić takim fascynatom, ponieważ motywują ich do tego na przykład niskie oprocentowania produktów depozytowych w bankach. Dodatkowo, dochodzą do tego jeszcze wzrosty wycen niektórych walut. Na przykład, na początku grudnia 2020 to bitcoin właśnie zbliżył się do granicy… 20 tys. dolarów! A to stanowi historyczne maksimum!

Co z cyfrowym euro?

Tymczasem, szefowa EBC już czeka na cyfrowe euro, które, jak twierdzi, powinno pojawić się na rynku do pięciu lat. Ma być efektem popytu na cyfrowe waluty właśnie. Najpierw jednak trzeba sprawdzić z każdej możliwej strony, czy rozwiązanie jest bezpieczne. 

W międzyczasie zapewnia się także, że pojawienie się cyfrowego euro nie oznacza równocześnie usunięcia gotówki z obiegu. Oba rozwiązanie mają działać jednocześnie.

Czytaj też: Fintech N26 chce podbić Brazylię – Nubank podniesie rękawicę?


View Comments
There are currently no comments.