Aktualności
Posted By Admin

Wideoweryfikacja w bankach – jak powinna wyglądać?


Nadzór wyjaśnia oficjalnie w opublikowanym stanowisku, jak powinna przebiegać wideoweryfikacja w bankach i instytucjach finansowych. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko w zakresie wideoweryfikacji. Zarówno klientów instytucjonalnych, jak i firmowych.

To z kolei zawiera listę dobrych praktyk wynikających przede wszystkim z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powinny one znaleźć zastosowanie w procesach dostępnych w ofercie instytucja nadzorowanych, a więc na przykład banków czy ubezpieczycieli.

Czytaj też: Fininfluencerzy – KNF ostrzega

wideoweryfikacja w bankach
wideoweryfikacja w bankach

Wideoweryfikacja w bankach – jak powinna wyglądać?

Sama Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia także w komunikacie, że w procesie wideoweryfikacji na przykład osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą… Należy wykorzystać dokumenty zawierające aktualne dane z właściwego rejestru. Są to w efekcie przede wszystkim KRS, CEIDG oraz REGON, NIP czy umowa spółki, zaświadczenia ZUS i US. Dodatkowym środkiem bezpieczeństwa może być na przykład przelew.

W międzyczasie, z opublikowanego stanowiska wynika także, że podczas wideorozmowy bank zobowiązał się przeprowadzić obserwację klienta, ale także dokumentów. Dodatkowo, należy się także upewnić, że te ostatnie z kolei nie są fałszowane. 

Czytaj też: Operator BLIKA podjął strategiczną decyzję: będzie opłata systemowa

Z dokumentu, jak się okazuje, wynika także, że wprowadzenie rozwiązań w zakresie wideoweryfikacji powinno się przeprowadzić analizą ryzyka. A dodatkowo opiniowanie i konsultacje w aspekcie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

A więc z efekcie – zawierać na przykład wymogi sprzętowe po stronie klienta, warunki odmowy nawiązania relacji z klientem czy wymogi bieżącego monitorowania klientów pozyskanych w taki sposób.W efekcie, podmiot weryfikujący ma obowiązek przechowywać kopie dokumentów i informacji uzyskanych w procesie weryfikacyjnym przez pięć lat od dnia zakończenia stosunków gospodarczych z klientem. Wytyczne KNF znajdziecie tutaj.

Czytaj też: BBVA inwestuje w bank cyfrowy NEON


View Comments
There are currently no comments.