Płatności online
Posted By Admin

Płatności QR – wszędzie dobrze, byle nie w Polsce? Stolica zaprzecza!


Płatności QR średnio przyjęły się w Polsce, a raczej… nie przyjęły się wcale. Warszawa i okolice jednak nic sobie z tego nie robią. Przede wszystkim jeśli chodzi o komunikację miejską.

Użytkownicy płatności pokroju mPay czy SkyCash czy kupione wcześniej w aplikacji bilety będą musieli skasować je zaraz po wejściu do pojazdu. Czas najwyższy na zmiany w transakcjach biletowych.

Od 2 kwietnia 2021 bilety kupowane za pomocą aplikacji nie będą od razu aktywne. W odróżnieniu od sytuacji obecnej, po 2 kwietnia, bilet w aplikacji trzeba będzie skasować za pomocą… QR właśnie! I to już po wejściu do pojazdu lub przed przekroczeniem linii bramek. Wtedy dopiero wydarzy się magia.

Czytaj też: Marka Envelo znika z rynku

Warszawa idzie w QR, by płatności stało się zadość

qr

Tymczasem, na temat nowości Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie mówiliśmy już w listopadzie. Jako termin wdrożenia przedstawiano wówczas 1 stycznia. Projekt jednak nieco się opóźniona. Ma to być ułatwieniem przede wszystkim dla pasażerów. Ci będą wówczas mogli kupić dowolną liczbę biletów, które nie zostaną od razu aktywowane. Sam pasażer z kolei zrobi z nich użytek tylko wtedy, gdy sam tak zadecyduje.

Co ciekawe, prawdopodobnie, za zmianami stoi inny powód – walka z nieuczciwymi pasażerami. Część użytkowników kupowała przecież bilet dopiero wtedy, gdy w pojeździe rozpoczynała się kontrola. W międzyczasie pojawia się pytanie: czy wprowadzenie QR faktycznie rozwiąże ten problem?

Kody wciskają gaz do dechy

Warto dodać także, że kody QR będą umieszczane naprzeciw drzwi wejściowych. Co ciekawe, skan takiej płatności będzie można zrealizować nawet z odległości 2-3 metrów.

Przez minutę po skasowaniu biletu na ekranie aplikacji będzie się wyświetlał licznik terminu biletu. 3 minuty przed czasem zakończenia możliwości przejazdu na danym bilecie – w aplikacji zobaczymy powiadomienie.

Czytaj też: mPay może już świadczyć usługi otwartej bankowości


View Comments
There are currently no comments.