Karty płatnicze

Płatność kartą za jedno pytanie weryfikacyjne!


Rozwiązanie pt. płatność kartą za pytanie weryfikacyjne to wynalazek SGB. Mowa o transakcjach internetowych dla klientów, którzy nie korzystają z bankowości mobilnej.

SGB poinformował, że już od końca tego miesiąca zmienia sposób potwierdzania płatności kartą w internecie. Nowe zasady mówią przede wszystkim do właścicieli kart debetowych wydanych przez tę instytucję. Zmiana z kolei ma związek z dostosowaniem się bankowości do zasad bezpieczeństwa PSD II.

A ponieważ SGB uważa płatność kartą debetową za najwygodniejszy sposób realizacji transakcji – poleca się w mobilu. Opcję będzie można aktywować już 19 października. By to zrobić, w aplikacji należy znaleźć odpowiednią kartę i wybrać Więcej akcji. Później już tylko aktywować potwierdzenia transakcji za pomocą 3D Secure.

W efekcie, od końca miesiąca – 31 października – podczas korzystania z karty    w internecie wybrane transakcje można będzie potwierdzać w aplikacji. W międzyczasie aplikacja podeśle powiadomienie push. To z kolei trzeba kliknąć, by zalogować się do SGB Mobile. Czyli procedura dość standardowa.

Jednak, co innego będzie w przypadku, gdy chcemy płacić kartą w internecie, ale nie bawimy się w aplikacje bankowe. Tutaj na scenę wchodzi jednorazowy kod otrzymany SMSem i, dodatkowo, odpowiedź na pytanie weryfikacyjne. Je należy ustawić podczas osobistej wizytu w oddziale.

płatność kartą

Płatność kartą coraz ciekawsza

Tymczasem, zmiany zaanonsowane przez SGB to oczywiście efekt dostosowania się do PSD II. Ta wymaga przecież potwierdzania transakcji na przynajmniej dwa różne sposoby. W najlepszym położeniu są posiadacze aplikacji – smartfon sam w sobie jest już zabezpieczeniem. Dodatkowo, hasło albo dane biometryczne.

Co ciekawe, SGB jest kolejnym już bankiem na polskim rynku, który przystosowuje się do PSD II. Niedawno zrobił to przecież już ING, który wziął pod skrzydła klientów niemobilnych. Z kolei Pekao obok jednorazowego kodu wymaga podania e-PIN, który należy nadać karcie dzwoniąc na przykład na infolinię.

Jednak, jak się zanosi, wszyscy ci bezaplikacyjni klienci prawdopodobnie porzucą płatność kartą w internecie na rzecz innych alternatyw. Ta, jak na razie, robi im tylko problemy…

Czytaj też: Karta płatnicza dla gadżeciarzy – LEDowa Razer Card


View Comments
There are currently no comments.