Aktualności
Posted By Admin

KNF wylewa wiadro zimnych decyzji na Krajowe Instytucje Płatnicze


KNF wczoraj dopięła ostatni guzik garsonki. Wylała kubeł zimnych rezolucji dotyczących Krajowych Instytucji Płatniczych. Sekwencja wyroków dotyczy przede wszystkim świadczeń kredytu płatniczego.

Pierwszy strzał KNF – PayU

Na pierwszy ogień idzie PayU, dumnie dzierżąc w dłoni kredyt płatniczy. Krajowa Instytucja Płatnicza ma prawo dysponować pożyczkami – kredytami płatniczymi, jednak wyłącznie wtedy, gdy okres nie wynosi więcej niż 12 miesięcy. Dodatkowo, nienaruszalnym warunkiem działalności są też środki finansowe. Nie mogą one pochodzić, ani być przechowywane w celu wykonania transakcji płatniczej.

Komisja jednogłośnie zmieniła decyzję KNF z dnia 27 listopada 2012 r. w sprawie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej przez spółkę PayU SA poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych przez Spółkę usług płatniczych o wykonywanie transakcji płatniczych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (UUP), w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu, w którym mowa w art. 74 ust. 3 UUP.

komunikat KNF

Drugie – nie będziesz wzywał imienia Fenige do reautoryzacji

Spółka Feninge, której głównym produktem jest send4.me – przelew karta na kartę – została cofnięta w kwestii wykonawstwa usług płatniczych w charakterze KIP. Ponadto, KIPy dostały misję, której celem był, do 20 września zeszłego roku, referat KNFowi pewnych dokumentów. Ambicją ów informacji było potwierdzenie określonych wymogów o usługach płatniczych – reautoryzacja.

Co prawda, Fenige podjęła się zadania, jednak bazuką okazały się braki w spełnianiu nowych wymogów.

Proces reautoryzacji krajowych instytucji płatniczych powinien zakończyć się indywidualnym potwierdzeniem przez KNF spełnienia wymogów określonych w dziale IV UUP w terminie do dnia 20 grudnia 2018 r. Spółka nie zakończyła procesu reautoryzacji uzyskaniem takiego potwierdzenia. Na podstawie zgromadzonego materiału, uwzględniając w szczególności interes użytkowników usług płatniczych świadczonych przez Spółkę, w ocenie Komisji nie jest możliwe potwierdzenie, że Spółka spełniała na dzień 20 grudnia 2018 r. określone w dziale IV UUP wymogi prowadzenia działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

komunikat KNF

Dlatego też, KNF wycofał się z koncesji na oferowanie usług płatniczych w specyfice KIP przez Fenige sp. z o.o.
Ponadto, Fenige to pierwsza rodzima spółka, która nie podołała procesowi reautoryzacji.

Do trzech razy… Online Service Solutions SA

Online Service Solutions również zderzyło się ze ścianą zezwoleń. W konsekwencji których, nie otrzymało aprobaty na obrót w świecie usług finansowych w formie KIPu. Dodatkowo, powodem odtrącenia okazują się niedoszłe wymagania, pochodzące z art. 64 ust. 1 z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

knf decyduje o kipach

KNF po łokcie w wyrokach

W międzyczasie, KNF wypowiedział się jeszcze w kwestii Millennium Banku. W efekcie tego monologu, Millennium przejechało skrzyżowanie na zielonym świetle wydanym przez KNF i dotarło do ulicy „przejęcia Euro Banku SA”.

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu planowanego nabycia przez Banco Comercial Português, za pośrednictwem Millennium SA, akcji Euro Banku SA od SG Financial Services Holding w liczbie powodującej przekroczenie progu 50% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu oraz udziału w kapitale zakładowym Euro Banku SA.

komunikat KNF

Epilog zawłaszczenia przewidywany jest jeszcze na 2019 rok. Konsekwencją będzie eliminacja Eurobanku z agory finansowej. Potem, po całym spektaklu, Millennium stanie się właścicielem 99,787% akcji Euro Banku. Dlatego też, przejmując rolę, będzie 6. pod względem wielkości w kraju!


View Comments
There are currently no comments.