fintech

Wymiana terminali będzie konieczna? Polski Ład, a płatności


Mowa o regulacjach, w myśl których od połowy przyszłego roku wymiana terminali będzie konieczna! Te będą, być może, musiały być połączone z kasami fiskalnymi. Witaj, Polski Ładzie!

Dziennik Gazeta Prawna informuje oficjalnie – zmiany wprowadzane przez przepisy uchwalonego w minionym tygodniu przez Sejm Polskiego Ładu mogą spowodować jedno. Wymiana terminali będzie konieczna. A przynajmniej części z nich. Mowa o przepisach, które będą wymagać od przedsiębiorców integracji terminali z kasami online. Służyć do tego ma specjalny protokół opracowany kilka lat temu pod auspicjami Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Tymczasem, część terminali nie jest przecież na to gotowa i.. nie da się tego zmienić oprogramowaniem. Jeśli przedsiębiorcy nie wymienią ich – będzie im grozić grzywna w wysokości 5 tys. PLN.

Co ciekawe, o tym, że problem istnieje faktycznie – mówi sam dyrektor ds. rozwoju produktów w Fiserv Polska. Wciąż nie do końca wiadomo, jaki rodzaj urządzeń będzie objęty obowiązkiem integracji. Na rynku dostępne są rozwiązania, w ramach których kasa połączy się online z administracją skarbową.

Czytaj też: System HotPay nie wspiera tylko największych – czas na lokalsów!

wymiana terminali

Wymiana terminali to konieczność

Istotnym wyzwaniem dla zaangażowanych stron będzie realizacja prac integracyjnych w proponowanym terminie, a więc do połowy przyszłego roku. W kontekście sposobu integracji niezwykle ważna będzie swoboda stosowania różnych protokołów komunikacji, w tym protokołów opracowanych przez agentów rozliczeniowych.

To umożliwi zintegrowanie urządzeń także w zakresie różnorakich usług dodanych, np. doładowań telefonów komórkowych. Rekomendujemy więc wydłużenie proponowanego terminu lub dopuszczenie rozwiązania alternatywnego, w ramach którego agenci rozliczeniowi wysyłaliby do administracji skarbowej zbiorcze informacje dobowe o przeprocesowanych transakcjach.

– przedstawiciel Fiserv.

W międzyczasie, nad problemem pochylił się także Komitet Agentów Rozliczeniowych.

Co ciekawe sama ustawa, w ramach której nastąpi obowiązek integracji terminali z kasami stanowi także o… konieczności akceptacji płatności bezgotówkowych przez WSZYSTKICH przedsiębiorców zobowiązanych do fiskalizacji przychodów. Ustawa jednak, jak na razie, nie zawiera oficjalnego terminu, do którego należy wdrożyć ów zmiany.

Czytaj też: Klienci firmowi łatwiej zrobią zakupy online? Współpraca Comfino i Brutto


View Comments
There are currently no comments.