Aktualności
Posted By Admin

Transakcje płatnicze biją rekordy – tym razem 55 mld!


UKNF opublikował właśnie informację o sytuacji sektora płatniczego w Polsce w II kwartale tego roku. Wszystkie transakcje płatnicze, o których mowa to 531 mln, a ich wartość to blisko 55 mld PLN! To zdecydowanie większe wzrosty niż się spodziewano.

Pandemia przyspieszyła rozwój płatności nie tylko w Polsce. Jednak u nas ten wzrost nie jest równomierny. Powody do radości mają przede wszystkim Krajowe Instytucje Płatnicze. W międzyczasie Małe Instytucje Płatnicze nieco zostają w tyle.

Z danych wynika, że transakcje płatnicze dokonywane właśnie za pomocą Krajowych Instytucji Płatniczych wyniosła 531 mln. To z kolei wzrost o 12% rokrocznie. Jeśli chodzi o wartość tych transakcji to w II kwartale tego roku opiewa ona na 55 mld PLN – to 13,7 mld PLN więcej niż rok temu. Średnia wartość to z kolei 103,42 PLN.

wartość transakcji

Transakcje płatnicze nie są łatwe dla MIPów 

Tymczasem z danych UKNF wynika, że II kwartał 2020 roku to dla Małych Instytucji Płatniczych nieco mniej radości. Te obsłużyły mniej niż w I kwartale 2020. W sumie MIPy przeprocesowały 0,63 mln transakcji, czyli dwukrotnie mniej niż na początku roku. 

Późniejszy wynik jest nieznacznie lepszy niż ten z poprzedniego roku, ale należy też wziąć pod uwagę – liczba MIPów była wówczas nieco mniejsza. Teraz sprawozdanie złożyło 29 sztuk, wcześniej 16. Co prawda, na liście Małych Instytucji Płatniczych jest już ponad 80 podmiotów. Jednak należy pamiętać, że spora część z nich wcale jeszcze nie uruchomiła działalności. 

Co ciekawe, wartość łączna, które prezentują transakcje płatnicze przez MIPy w zasadzie nie uległa zmianie w stosunku do I kwartału. Wyniosła wówczas 106 mln PLN. Średnia wartość pojedynczej transakcji w MIP to niewiele ponad 169 PLN.

transakcje płatnicze
źródło: KNF
transakcje płatnicze
źródło: KNF

KIPy z kolei pobrały ponad 400 mln PLN w ramach opłat i prowizji. To prawie 100 mln PLN więcej niż w IV kwartale 2019 roku. W międzyczasie w II kwartale mimo wzrostu liczby transakcji i wolumenu, wartości pobranych opłat i prowizji spadła do 333 mln PLN.

Co ciekawe, średnia wysokość opłat i prowizji transakcji w II kwartale wyniosła 0,63 zł. To o 6 groszy więcej niż rok temu.


View Comments
There are currently no comments.