Płatności online
Posted By Admin

Przyszłość stablecoin wisi na włosku?


Koronawirus i cała pandemia zbiera żniwo w każdej możliwej branży. Rynek kryptowalut także odczuł na sobie jego oddech. Ten z kolei zabarwiony destabilizacją rynku przyniósł wzrost popularności jednej z odłamów kryptowalut. Stablecoin, czyli waluta kryptograficzna posiadająca pokrycie w realnym aktywie spotkała się z reakcją samego Financial Stability Board. 

Ten z kolei zaleca dla niej regulację obrotu w poszczególnych krajach. A decyzję tę komisja uzasadnia zagrożeniem jakie stablecoin niesie zarówno dla rynków wewnętrznych, jak i walut rzeczywistych.

Na co komu ten stablecoin?

Tymczasem, jako że stablecoin charakteryzuje się dość wysoką odpornością na wahania kursowe, sprawia, że nie inwestuje się w nie w celach zarobkowych.

A ponieważ z tego obszaru raczej są wykluczane, przyczyniają się przede wszystkim na przykład do wejścia na giełdę kryptowalut. Tutaj z kolei pozwalają skutecznie wyeliminować Bitcoina.

W międzyczasie, najpopularniejszymi stablecoinami stały się na przykład Tether – 9 mld USD, TrueUSD, Dai czy USD Coin.

Stablecoin w obliczu pandemii

Tymczasem, jako, że przyplątała się nam epidemia, która, jak na razie chyba nie zamierza dopuścić – wzrósł też poziom inwestycji. Przede wszystkim w Tether czy USDCoin. Jednak uwadze nie umknęły także te mniejsze stablecoin’y, na przykład Paxos Standard. Wsystkie one mają pokrycie w dolarze amerykańskim. 

Kolejną zaletą jest możliwość zamrożenia dochodu uzyskanego na obrocie kryptowalutami. Co więcej, w sytuacji dużych wahań zamienia się używaną w określonym momencie walutę właśnie na stablecoin.

stablecoin

Financial Stability Board reaguje na stablecoin

A ponieważ o obrotach kryptowaluty dowiedział się sam FSB, wydał także rekomendację dla banków centralnych, w której to zaleca przede wszystkim wprowadzenie regulacji lub zakaz jej obrotu w swoich krajach.

Tutaj z kolei głównym zagrożeniem ma być umocnienie niezależnego od regulacji państwowych rynku zastępczego.

Co więcej, to ma wpłynąć na ograniczenie przepływu realnej gotówki i zachwianie kursu rządowego pieniądza fiducjarnego – waluty fiat. Ryzyko opiera się przede wszystkim o wschodzące gospodarki, w których to właśnie fiat może dać się zastąpić. W efekcie – panika rynku bankowego może się zaognić.

Stablecoin, co z Ciebie wyrośnie?

Dlatego też analitycy podjęli się wygłoszenia tezy, która głosi utratę płynności kryptogiełd, jeśli banki centralne podejmą się wdrożenia powyższych rekomendacji.

A ponieważ to od decyzji banków centralnych uzależniona jest przyszłość kryptowalut – to najbliższe postanowienia przyniosą nam pełen obraz sytuacji. Te z kolei powinny być przede wszystkim poprzedzone szczegółową analizą propozycji FSB.


View Comments
There are currently no comments.