Aktualności

Płatności cyfrowe zyskują na znaczeniu! Raport McKinsey


Pandemia matką sukcesu płatności cyfrowych. Te, jak się okazuje, zdecydowanie zyskują na wartości. Raport McKinsey mówi jasno: płatności cyfrowe zanotowały wzrost, z kolei gotówkowe – spadek o 16%. Trend odchodzenia od gotówki, oczywiście, wzmocniła pandemia COVID-19. 

Z kolei ok 2020 ze względu na pandemię COVID przyniósł spowolnienie gospodarcze. Negatywne skutki dotknęły przede wszystkim rynek płatności, którego przychody zanotowały spadek na poziomie 5% w porównanie z rokiem 2019.

Pełny raport można pobrać tutaj.

raport mckinsey

Raport McKinsey „Global Payments 2021”

Główne trendy w obszarze płatności, które wskazuje McKinsey to odejście od gotówki oraz wzrost udziału i liczby płatności elektronicznych. Globalnie liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o 6% w 2020. Co ciekawe, pandemia wzmocniła zmiany w zachowaniu konsumentów, takie jak na przykład zakupy online.

Wzrosło również wykorzystywanie portfeli cyfrowych. W Australii z kolei tap to pay zanotowało wzrost o… 90% w okresie od marca 2020 do marca 2021. Metoda ta więc odpowiada już za 40% płatności wykonywanych przy użyciu portfela cyfrowego.

W efekcie, przedsiębiorcy rozpoczęli budowanie konkurencyjności także na etapie płatności. Chętniej wprowadzano niestandardowe rozwiązania pokroju płatności QR, pay-by-link. Platformy społecznościowe takie, jak Instagram rozwijały wbudowane funkcje płatności, umożliwiając w międzyczasie sprzedawcom przeprowadzenie całości transakcji na jednej platformie. Na polskim rynku przykładem rozwiązania jest wdrożenie przez Tpay i KODA płatności BLIKiem na Messengerze.

Tymczasem, jak wynika z raportu McKinsey globalne użycie gotówki zmniejszyło się o 16% w 2020. Z kolei regionalne spadki były zdecydowanie bardziej zróżnicowane, na przykład Brazylia zanotowała spadek o 26%, Stany Zjednoczone o 24%.

Dodatkowo, w raporcie McKinsey czytamy także, że zwiększa się koszt dystrybucji gotówki i jej odbioru, co wpływa z kolei na politykę banków. Rozwiązaniem w tym zakresie jest tworzenie sieci połączonych bankomatów różnych banków. Minimalizować koszty ma dodatkowo outsourcing obsługi bankomatów i transportu gotówki.

Z kolei krajowi regulatorzy w  państwach, w których spadki używania gotówki są znaczące opracowują strategię zapewnienia dostępności do waluty banku centralnego. Jednym z rozważanych rozwiązań jest emisja waluty w wersji cyfrowej.


View Comments
There are currently no comments.